Naturalne piękno roślin, czyli zieleń na Placu Przyjaciół

Hortensja
Fot. Fotobank.PL/UMS

W ubiegłorocznym budżecie obywatelskim sopocianie wybrali projekt zakładający dodanie zieleni na Placu Przyjaciół Sopotu. Podczas konsultacji z mieszkańcami doprecyzowano koncepcję, w jaki sposób wprowadzić więcej zieleni nie zatracając przy tym formy placu miejskiego.

Zdecydowano o nasadzeniu roślin w pobliżu rosnących na placu drzew wystających z kamiennej posadzki. W tym celu powstaną drewniane podesty z siedziskami i miejscem na rośliny. Będą one tworzyć mikrownętrza, które funkcjonalnie podzielą plac. Przebudowa placu w okolicach platanów spowoduje, że zmieni się również ich oświetlenie, tak, aby podkreślało naturalne piękno roślin.

Realizacja całości projektu nastąpi wczesną jesienią, ale jej fragment powinien stanąć na placu jako prototyp na początku lata.

Zamysłem jest wprowadzenie na plac niskich, ozdobnych roślin szlachetnych, charakterystycznych dla Sopotu. W sopockich ogrodach prywatnych i publicznych zauważalna jest duża popularność gatunków hortensji. Można wręcz powiedzieć, że to najpopularniejsza „sopocka” roślina, uzupełniana często w kompozycji dodatkiem piwonii i róż, a także bylin ozdobnych. Takie kompozycje są rzadkością w rabatach miejskich ze względu na wysokie wymagania co do stanowiska, a także pielęgnacji. Jednak Sopot, ze swym unikalnym mikroklimatem umożliwia wprowadzanie gatunków bardziej wymagających.

Dodatkowo Plac Przyjaciół Sopotu zasługuje na niecodzienną, reprezentacyjną oprawę, a znajdująca się na nim infrastruktura (jak na przykład istniejący już system nawadniania platanów) oraz stanowisko, w którym rośliny będą wprowadzane (korony istniejących platanów rozrosły się znacznie tworząc stanowiska w cieniu i półcieniu) pozwalają na wprowadzenie tak komponowanych rabat.

Kolorystyka rabat oparta będzie na zieleni pędów i liści oraz bieli, jako wiodącej barwie kwiatów. Dodatkowo, w tej masie bieli i zieleni okresowo pojawiać się będą akcenty w odcieniach delikatnego różu, fioletu, czy oranżu, a jesienią i zimą czerwieni i brązu.

Zgodnie ze współczesnymi trendami w projektowaniu rabat będą one ozdobą cały rok – także w okresie po przekwitnięciu i zaschnięciu. Zaschnięte kwiatostany o interesującej strukturze, jak na przykład kwiatostany hortensji czy jeżówek, pozostawiane będą jako ozdoba na rabacie przez całą zimę. Zostaną ścięte dopiero na przedwiośniu, tuż przed początkiem wiosennego rozwoju roślin.

 

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...