Bezprawna okupacja sopockich kortów – pseudoochroniarze zamiast grających dzieci i zawodników, odwołane prestiżowe turnieje!

Ludzie przy zamkniętej bramie wejściowej na sopockie korty.
Fot. Fotobank.PL/UMS

– Niestety dla osób nielegalnie okupujących korty dobro tenisa nie jest żadną wartością – mówi Jacek Karnowski, prezydent Sopotu. – Z pięknych sopockich kortów nie mogą korzystać grający w Sopocie tenisiści, od dzieci po seniorów, a ponad stuletnia tradycja turniejowa, którą w ostatnich latach stopniowo odbudowywaliśmy wspólnie z Sopot Tenis Klub, została brutalnie przerwana.

58. międzynarodowe Mistrzostwa Polski Seniorów odwołane!

Z uwagi na fakt bezprawnego zajęcia terenu sopockich kortów przez Waldemara Białaszczyka i grupę pseudoochroniarzy, Sopot Tenis Klub zmuszony został do odwołania prestiżowego turnieju ITF 58 międzynarodowych Mistrzostw Polski Seniorów, który miał odbyć się w dniach 2-8 lipca br. Do udziału w tym turnieju pierwszej rangi zgłosiło się 372 uczestników, w tym większość to zawodnicy zagraniczni (z całego świata).

Sopot Open Mariusza Fyrstenberga w Gdyni!

– Z uwagi na rozwój sytuacji związanej z obiektem tenisowym w Sopocie, w porozumieniu z przedstawicielami Miasta Sopotu oraz Sopot Tenis Klubu, w celu zapewnienia jak najbardziej komfortowych warunków uczestnikom oraz kibicom, partnerom i przedstawicielom mediów oraz w trosce o profesjonalizm turnieju, jesteśmy zmuszeni przenieść rozgrywki na korty Klubu Tenisowego Arka, w Gdyni przy ul. Juliana Ejsmonda 3 – powiedział Mariusz Fyrstenberg, dyrektor turnieju Sopot Open. – Przykro mi, że musieliśmy podjąć tak trudną decyzję. Mam jednocześnie ogromną nadzieję, że turniej wróci w najbliższej przyszłości na sopockie korty tenisowe, gdzie jest jego miejsce.  

Nazwa oraz termin rozgrywania turnieju (28 lipca-5 sierpnia 2018) nie ulegają zmianie.

 ***

Rezolucja wszystkich radnych Sopotu w sprawie zachowania sopockich kortów dla mieszkańców

W sprawę obrony sopockich kortów zaangażowali się Radni Miasta Sopotu wszystkich opcji. Jednogłośnie wszystkich 21 radnych – z klubów: PiS, Kocham Sopot oraz Platforma Sopocian – przyjęło 11 czerwca rezolucję w sprawie zachowania sopockich kortów dla mieszkańców

 

Rezolucja w sprawie zachowania sopockich kortów dla mieszkańców

Zachodzi obawa, że w wyniku prowadzonych zabiegów prawnych oraz innych działań wątpliwych prawnie, tereny kortów w Sopocie będą mogły zostać przejęte.

Istnieje duże zagrożenie, że zabytkowe korty utracą funkcję sportowo-rekreacyjną. Dlatego apelujemy, aby obiekty i tereny sopockich kortów zawsze były własnością Miasta Sopotu oraz aby nie było możliwości uwłaszczenia się na nich w przyszłości i zabudowy.

My, Radni Miasta Sopotu zobowiązujemy Prezydenta Miasta Sopotu do podjęcia wszelkich działań, aby korty pozostały własnością wszystkich sopocian.

 

Poniżej list otwarty PZT dotyczący sytuacji na sopockich kortach.

LIST OTWARTY PZT WS. WYDARZEŃ W SOPOCIE
Zarząd Polskiego Związku Tenisowego [dalej: PZT] z zaniepokojeniem obserwuje wydarzenia, do jakich doszło w nocy z dnia 9 na 10 czerwca 2018 roku na obiekcie Sopot Tenis Klub przy ul. Ceynowy 5 w Sopocie.

Zidentyfikowani i niezidentyfikowani sprawcy dokonali wtedy siłowego i bezprawnego zajęcia kortów tenisowych, budynków klubowych i hali tenisowej, służących mieszkańcom Sopotu oraz zawodnikom i trenerom Sopot Tenis Klub. Stan ten trwa nieprzerwanie do dziś, obiekt jest zamknięty i nielegalnie okupowany – m.in. przez osoby skazywane prawomocnymi wyrokami za przestępstwo działania na szkodę klubu tenisowego. Sytuacja ta jest tym bardziej zatrważająca, że nastąpiła i trwa przy biernej postawie służb odpowiedzialnych za przestrzeganie i egzekwowanie prawa.

Pragniemy wskazać, iż korty tenisowe Sopot Tenis Klub należą do najstarszych i najbardziej rozpoznawalnych obiektów sportowych w Polsce i na świecie. Rozgrywano tu nasze największe turnieje tenisowe, w których uczestniczyli zawodnicy ze ścisłej czołówki światowej. Na tym obiekcie wychowano dziesiątki znakomitych zawodników i trenerów. W sposób zasadniczy ośrodek przyczynił się też do propagowania tenisa wśród rzeszy amatorów i kibiców tego sportu.

Obecna sytuacja zagraża nie tylko bieżącemu funkcjonowaniu obiektu, ale de facto uniemożliwia rozgrywanie turniejów tenisowych o randze międzynarodowej, zarówno amatorskich, jak i zawodowych. Jedynie tytułem przykładu wskazujemy, że na sopockich kortach w najbliższym czasie (2–8 lipca 2018) mają zostać rozegrane 58. Międzynarodowe Mistrzostwa Polski Seniorów i Amatorów (około 400 zgłoszonych zawodników) i międzynarodowy turniej tenisowy (ATP Challenger) Sopot Open (28 lipca – 5 sierpnia), przy czym ze względu na obecną sytuację ta druga impreza została decyzją organizatorów przeniesiona w ostatniej chwili do Gdyni.

Powyższe informacje oraz daty imprez wskazują, iż siłowe wtargnięcie na obiekt w Sopocie nie było przypadkowe. Zasadne jest domniemanie, że jednym z celów tego bezprawnego aktu było zmuszenie organizatorów wymienionych imprez do ich przeprowadzenia w porozumieniu z osobami, które nielegalnie okupują obiekt.
Opisana sytuacja może w konsekwencji skutkować nałożeniem na organizatorów i na PZT surowych kar z tytułu konieczności odwołania powyższych imprez. Okoliczność ta będzie również ogromnym ciosem dla wizerunku PZT jako wiarygodnego partnera, jak też blamażem wizerunkowym naszego kraju i jego instytucji, które nie są w stanie zareagować na stan bezprawia i samowoli.

W związku z powyższym wzywamy właściwe organy państwa do podjęcia działań mających na celu natychmiastowe przywrócenie stanu zgodnego z prawem, tj. usunięcia osób okupujących bezprawnie obiekt, jego odblokowanie, a także umożliwienie korzystania z ośrodka lokalnej społeczności miasta Sopotu.

Powyższe pismo zostało skierowane do:
Pana Witolda Bańki – Ministra Sportu i Turystyki;
Pana Joachima Brudzińskiego – Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji;
Pana Zbigniewa Ziobro – Ministra Sprawiedliwości;
Pana Jacka Karnowskiego – Prezydenta Miasta Sopotu;
Pana Nadinspektora Jarosława Szymczyka – Komendanta Głównego Policji.

 

 

Czytaj również:

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...