Bezpieczne i komfortowe wakacje nad wodą

Ludzie na plaży
Fot. Fotobank.PL/UMS

Rozpoczęły się wakacje. Według synoptyków ma to być długie i ciepłe lato. Nie mamy wpływu na pogodę, nie możemy dać gwarancji na słońce, wysokie temperatury i piękną opaleniznę. Ale mamy bardzo realny wpływ na to jak wyglądają plaże, jak bezpiecznie i komfortowo będzie nad wodą.

 

Z myślą o mieszkańcach i turystach przygotowaliśmy szereg ułatwień i udogodnień, by korzystanie z sopockiej plaży było wielką przyjemnością. 

Sprzątanie plaż

W okresie od maja do września sopockie plaże sprzątane są codziennie. Sprzątanie obejmuje opróżnianie śmietników, usuwanie glonów z linii brzegowej i tego co wyrzuci morze. Raz w tygodniu odbywa się sprzątanie mechaniczne z przesiewaniem piasku. Firma sprzątająca pracuje codziennie, 7 dni w tygodniu, w godzinach od 5.00 do 9.00. w razie potrzeby (np. gdy jest więcej glonów) także o innych porach, również nocą.

Maszyny: 3 ciągniki rolnicze, 2 przesiewarki do piasku (duża i mała), 1 ładowarka, 1 włóka do wyciągania śmieci, wygładzania i napowietrzania piasku.

Śmietniki opróżniane są codziennie, w godzinach 5.00-9.00. w razie potrzeby są także dodatkowe dyżury. W weekendy, przy ładnej pogodzie, z plaży (miejskiej) zbieranych jest około 800 kg śmieci (z koszami na śmieci 3 tony). W tygodniu, przy ładnej pogodzie, około 500 kg.

Poza sezonem (październik – kwiecień) plaże sprzątane są 3x/tydzień (sprzątanie ręczne, śmieci, kosze).

Kąpieliska Morskie w Sopocie:

  • Sopot Kamienny Potok – Koliba (między wejściami nr 4 i 6),
  • Hotel Sopot – Beach Club (50m od wejścia nr 10 w obu kierunkach),
  • Hotel Haffner – Esentra (między wejściami na plażę nr 13 i 16),
  • Park Północny I (50m od wejścia nr 17, w obu kierunkach),
  • Park Północny II (65m od wejścia na plażę nr 20, w kier. wej. nr 19 i 35m w kierunku molo),
  • K22 (od wejścia nr 22 w stronę molo),
  • Łazienki Południowe (50m od molo, po stronie południowej, w kier. Wejścia nr 23),
  • EKO – Tropikalna Wyspa (50m od wejścia nr 26, w obu kierunkach),
  • Plaża Rybaki (50m od wejścia nr 29, w obu kierunkach),
  • 32A – 33 (50m od wejścia na plażę nr 33, w obu kierunkach).

W sumie długość sopockich plaż strzeżonych to ponad 900 m. Każde z kąpielisk ma długość linii brzegowej wynoszącą 100 m.

Uchwała określa też sezon dla kąpielisk w Sopocie. Najszybciej rozpoczyna się 15 czerwca i dotyczy kąpieliska Łazienki Południowe. Sezon na tej plaży jest też najdłuższy i trwa do 15 września. Pozostałe kąpieliska funkcjonują do 31 sierpnia a zaczynają sezon 28 czerwca (z wyjątkiem Sopot Kamienny potok – Koliba, które rusza 25 czerwca).

Ratownicy

Na każdym kąpielisku musi pracować minimum 3 ratowników. W tym sezonie nad bezpieczeństwem plażowiczów będzie czuwać około 50 ratowników.

Sopockie WOPR jest gotowe do podjęcia działań ratowniczych przez 24 h/dobę już od początku maja.

Przypominamy - numer ratunkowy nad wodą: 601 100 100

Plażą Miejską zarządza sopocki MOSiR, za pozostałe kąpieliska odpowiadają dzierżawcy prywatni, którzy by zapewnić bezpieczeństwo podpisują umowę z sopockim WOPRem, a także z firmą sprzątającą plażę (sprzątanie mechanicznie). Dbają też o porządek na swoich odcinkach plaż (śmieci, zalegające na piasku glony). Dzierżawcy prywatni (a także MOSiR) udostępniają też toalety i prysznice.

Amfibia na plaży

Tegoroczną nowością na sopockich kąpieliskach jest sprzęt umożliwiający wjazd do wody osobom niepełnosprawnym. Specjalny wózek-amfibia jest wyposażony w szerokie koła i pływaki, co pozwala na unoszenie się na wodzie.

Prysznice i przebieralnie

Mieszkańcy i turyści mogą korzystać z pryszniców i z przebieralni.

Wzdłuż plaży mamy 25 miejsc z toaletami – lokale gastronomiczne dzierżawców. Dzierżawcy mają w umowach zapisy, że muszą mieć minimum 2 toalety ogólnodostępne, odpłatne. Niektórzy z nich mają nawet cztery.

Pryszniców mamy 21. Każdy z dzierżawców ma obowiązek posiadania prysznica (16) oprócz tego mamy 5 miejskich.

Na plaży jest ustawionych 15 przebieralni.

Aktywnie na plaży

Udostępnionych jest 8 bezpłatnych, ogólnodostępnych  boisk do siatkówki plażowej (po 4 przy wejściu nr 23 i 12). Niektórzy z dzierżawców również mają boiska: Koliba wejście nr 3, Zatoka Sztuki wejście nr 18, Czarna Perła  wejście Nr 19.

Tradycyjnie MOSiR będzie organizował turnieje plażowe w siatkówkę  oraz trzydniowy turniej  rugby, planowane są również trzy wyścigi pływackie dookoła mola.

Przy wejściu na plażę nr 15  będą od lipca usytuowane tory skimbordowe. Przy tym samym wejściu znajduje się plac zabaw dla dzieci (zbudowany z Budżetu Obywatelskiego). Również wielu dzierżawców przy swoich lokalach gastronomicznych posiada place zabaw.

Funkcjonować będą szkółki windsurfingowe oraz wypożyczalnie sprzętu plażowego.

Pies na plaży

W okresie od 1 maja do 30 września  obowiązuje zakaz wchodzenia z psami na plażę. W sezonie letnim został wyznaczony odcinek plaży pomiędzy wejściami 43 a 45, gdzie po godz. 18.00 można wejść z psem.

Zgubione przedmioty

Na sopockiej plaży nie ma biura rzeczy znalezionych. Turyści mogą zgłaszać zgubienie bądź znalezienie rzeczy w Sopockim WOPR, u ratowników będących na kąpieliskach oraz w biurze MOSiR pod numer tel. 58 550 12 15 w godzinach od 7.00 do 15.00.

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...