Sopot gotowy na wypłatę pierwszych świadczeń z programu „Dobry Start”

Dzieci siedzą w szkolnych ławkach
Fot. Pixabay

W pierwszym tygodniu składania wniosków w ramach nowej wyprawki szkolnej „Dobry start” mieszkańcy Sopotu złożyli drogą elektroniczną prawie 300 wniosków. Wszystkie zostały już zweryfikowane i rozpatrzone.

– Jesteśmy gotowi do wypłaty pierwszych świadczeń – mówi Andrzej Czekaj, z-ca dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sopocie. – Złożyliśmy już zapotrzebowanie na środki do Urzędu Wojewódzkiego i jak tylko dotrą do nas pieniądze, będziemy wypłać 300 zł na wyprawkę szkolną w ramach programu „Dobry start”. Pierwsze wypłaty przewidujemy już w przyszłym tygodniu.

Sopot zachęca do składania wniosków drogą elektroniczną, co znacznie przyspieszy wypłatę świadczenia. Co do zasady – w przypadku złożenia prawidłowo wypełnionego i kompletnego wniosku w okresie lipiec-sierpień, na jego rozpatrzenie i wypłatę świadczenia samorządy mają czas do końca września.

Obsługa wniosków składanych drogą elektroniczną przebiega bardzo sprawnie. Na bieżąco są weryfikowane i rozpatrywane, mamy więc możliwość, aby wypłacić środki już teraz – podkreśla Marlena Jasnoch, kierownik Działu Świadczeń Rodzinnych i Funduszu Alimentacyjnego sopockiego MOPS-u. – Jeśli ktoś z rodziców ma problem z wypełnieniem wniosku drogą elektroniczną lub nie ma dostępu do internetu, zapraszamy do naszego działu przy al. Niepodległości 876, poniedziałek w godz. 12.00-17.00, wtorek-piątek w godz. 10.00-14.00. Do Państwa dyspozycji jest komputer z dostępem do internetu, a w przypadku wątpliwości i trudności z wypełnieniem wniosku, pomoże na miejscu pracownik – zachęca M. Jasnoch. – W trosce o wygodę i sprawną obsługę można się też umówić telefonicznie (58 551 61 63), na konkretną godzinę.

Jednorazowe świadczenie pieniężne w wysokości 300 zł przysługuje niezależnie od dochodu, na dzieci od pierwszej klasy szkoły podstawowej do ukończenia 20. roku życia. W przypadku dzieci z niepełnosprawnościami świadczenia będą wypłacane do 24. roku życia. Na dziecko odbywające roczne przygotowanie przedszkolne świadczenie „Dobry start” nie przysługuje.

Od 1 lipca drogą elektroniczną można również składać wnioski o świadczenie wychowawcze z programu „Rodzina 500+”, świadczenia rodzinne oraz świadczenia z funduszu alimentacyjnego. Od 1 sierpnia będzie można składać wnioski papierowe drogą tradycyjną.

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...