Na Hipodromie bomba w górę!

Dżokej na koniu podczas wyścigu
Fot. Monika Metza-Jodłowska

Przed nami dwa emocjonujące wyścigowe weekendy. Na sopockim Hipodromie zobaczymy 27 gonitw z udziałem pięknych koni: pełnej krwi angielskiej, czystej krwi arabskiej, a także kłusaków francuskich. Pierwszy weekend z wyścigami już 14 i 15 lipca. Kolejny raz bomba pójdzie w górę 21 i 22 lipca. W oba weekendy Hipodrom zaprasza od 15.00 do 19.00, wstęp na wyścigi jest bezpłatny.

Wyścigi konne to tradycja starsza niż sam Sopot – pierwsze gonitwy odbywały się na terenie dzisiejszego Hipodromu już w 1898 r. Dziś jest to jedyna w swoim rodzaju impreza, która łączy tę najbardziej widowiskową dyscyplinę jeździecką z licznymi atrakcjami dla publiczności. Nieodłączną tradycją wyścigów konnych są eleganckie stroje i kapelusze, a także konkurs na najpiękniejsze nakrycie głowy, w którym mogą wziąć udział nie tylko panie.

Konie pełnej krwi angielskiej, nazywane folblutami, to jedna z podstawowych ras koni gorącokrwistych. Te pochodzące z Anglii zwierzęta są niezwykle szybkie. Najsłynniejsze konie wyścigowe, m.in. legendarny Secretariat, słynny champion Phar Lap czy równie znana klacz Ruffian, były folblutami.

Z kolei konie czystej krwi arabskiej, również gorącokrwiste, to rasa, która znana była na Półwyspie Arabskim już ponad 2500 lat temu. Te piękne zwierzęta uważane za kwintesencję piękna, są także doskonałymi biegaczami.

Stosunkowo nowe są w Polsce wyścigi kłusaków francuskich. Konie te ścigają się w zaprzęgach zwanych sulkami. W odróżnieniu od folblutów czy arabów, które podczas wyścigów galopują, kłusaki, jak sama nazwa wskazuje, biegną kłusem.

Wyścigi w Sopocie to także sporo atrakcji dla publiczności. Na zwiedzających czekać będą food trucki, stoiska handlowe i familijny piknik. Konkurs kapeluszy w niedzielę, 22 lipca.

 

 

 

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...