Kolejni Polacy z Kazachstanu znajdują dom w Sopocie

Ludzie spacerujący po pl. Przyjaciół Sopotu
Fot. Fotobank.PL/UMS

W ślad za tegoroczną uchwałą Rady Miasta Sopotu, kolejne trzy rodziny Polaków z Kazachstanu osiedlą się w naszym mieście. Pierwsza rodzina – Marina i Aleksander Czyżowie z dwuletnia Mirką i ośmioletnią Zosią – przyjechała już do Sopotu na początku lipca. W sumie w tym roku miasto przyjmie 12 repatriantów.

Sopot pamięta i konsekwentnie pomaga rodakom ze Wschodu od ponad 20 lat. Pierwszymi osobami zaproszonymi już w 1995 r. przez Radę Miasta Sopotu była trzyosobowa rodzina z Kazachstanu, która w 1996 r. zamieszkała w Sopocie. W następnych latach z Kazachstanu, Ukrainy i Białorusi przyjechało jeszcze dwanaście osób polskiego pochodzenia. W 2011 r. została zaproszona do Sopotu trzyosobowa rodzina z Gruzji, a w 2015 r. Rada Miasta wyraziła zgodę na osiedlenie w Sopocie czteroosobowej rodziny polskiego pochodzenia, która została ewakuowana przez Rząd RP z Donbasu na Ukrainie. 

W ubiegłym roku osiedliły się w Sopocie trzy rodziny repatriantów z Kazachstanu: młode małżeństwo z czteroletnim synkiem, młode małżeństwo z dwójką dzieci oraz babcią i jedno starsze małżeństwo.

Repatrianci są pod opieką miasta. Urzędnicy pomagają im w załatwieniu wszelkich spraw formalnych (w urzędach i przy zawieraniu umów z różnymi podmiotami – energia, media, Internet, bank itp.). Otrzymują wsparcie w staraniach w znalezieniu pracy, korzystają z kursów języka polskiego.

W zależności od sytuacji i potrzeb danej rodziny, repatrianci objęci są wsparciem Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sopocie w formie pracy socjalnej oraz pomocą finansową. Sopocki MOPS opłaca żłobek lub przedszkole dla dzieci, a także obiady w szkole. Repatrianci mogą również liczyć na wsparcie wolontariuszy, którzy posługują się językiem rosyjskim. Sopockie Centrum Integracji i Wsparcia Cudzoziemców oferuje bezpłatnie m.in. kursy języka polskiego, doradztwo prawne i pobytowe oraz zawodowe. Wszystkie rodziny, które osiedliły się w Sopocie w ramach repatriacji, otrzymały mieszkania komunalne z niezbędnym wyposażeniem. Udało się także znaleźć pracę dla każdej rodziny.

 

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...