Fotograficzne wspomnienie o ks. Janie

Fot. materiały prasowe Fundacji im. Ks. Jana Kaczkowskiego
Fot. materiały prasowe Fundacji im. Ks. Jana Kaczkowskiego

Z okazji rocznicy urodzin ks. Jana Kaczkowskiego w Parku Południowym w Sopocie od 19 lipca, godz. 12.00, oglądać będzie można wystawę plenerową przedstawiającą fotografie z życia ks. Jana. Autorem jest Damian Kramski.

Jan Kaczkowski był polskim duchownym, doktorem nauk teologicznych i bioetykiem, dyrektorem Puckiego Hospicjum pw. św. Ojca Pio. Urodził się 19 lipca 1977 r. w Gdyni. Urodził się z niedowładem lewej strony ciała oraz dużą wadą wzroku. Później chorował na nowotwór nerki, zdiagnozowano też u niego glejaka mózgu.

 

W 2002 r. zdobył magisterium z teologii w Gdańskim Seminarium Duchownym. 5 lat później na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie uzyskał tytuł doktora, swoją pracę dyplomową poświecił terminalnie chorym. W 2004 roku został jednym z założycieli Puckiego Hospicjum Domowego, pięć lat później, gdy powstało Puckie Hospicjum pw. św. Ojca Pio, został jego dyrektorem i prezesem Zarządu, od 2009 r. aż do śmierci.

Stworzył szkolenia z bioetyki chrześcijańskiej, zorganizował warsztaty z etyki oraz komunikacji dla studentów prawa i medycyny, prowadził wykłady z tematyki hospicyjnej. W 2016 roku został ambasadorem zorganizowanych w Krakowie Światowych Dni Młodzieży.

Ks. Jan Kaczkowski za swoją działalność charytatywną był wielokrotnie nagradzany i wyróżniany, m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i tytułem honorowego obywatela Pucka.

Zmarł po długiej walce z chorobą nowotworową 28 marca 2016 r. w Sopocie, gdzie pochowano go 1 kwietnia 2016 na Cmentarzu Komunalnym. Na podstawie rozmów z ks. Kaczkowskim powstały liczne publikacje m.in. „Szału nie ma, jest rak” (2013) i „Życie na pełnej petardzie” (2015), jako autor napisał „Grunt pod nogami” (2016).

Organizatorami wystawy są Miasto Sopot oraz Fundacja im. Ks. Jana Kaczkowskiego.

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...