Pieśni o „Złotym Jeruzalem”

Kamila Klimczak
Kamila Klimczak. Fot. materiały prasowe teatru Atelier

Autorski projekt Kamili Klimczak i Andrzeja Roga – śpiewane w duecie, w języku polskim i jidysz, żydowskie piosenki i pieśni w świeżych i intrygujących muzycznych aranżacjach, usłyszeć będzie można w teatrze Atelier 26 lipca.

Tematem przewodnim jest motyw „Złotego Jeruzalem” – Ziemi Obiecanej, przeplatający się w wielu żydowskich tradycyjnych pieśniach obraz wędrującego wciąż narodu żydowskiego. 

Setki tysięcy pieśni wyśpiewał już Żyd Wieczny Tułacz w swojej wielowiekowej wędrówce. A Josl i Reizele, czasem jako Berko i Mejłech, czasem jako inne legendarne postacie tej fascynującej kultury grają i śpiewają o wszystkim, co wydarzy się na ich drodze do Królewskiego Jeruzalem...

W programie m.in.: tradycyjne pieśni i piosenki żydowskie („Alle Brider”, „A Nigundl”, „Lomir Zich Iberbeten”, „Vu Bistu Geven”, „Yoshke Fort Awek”, Bei Mir Bistu Schein”), kompozycje Mordechaja Gebirtiga („Awrejml der marwicher”, „Piosenka o Złotej Krainie”, „Kartoflanka z grzybami”),  piosenki do tekstów Icyka Mangera, m.in. w tłumaczeniu Wisławy Szymborskiej i Jerzego Ficowskiego w autorskich kompozycjach Dawida Rudnickiego, słynne przeboje („Bubliczki”, „Palestyna”), a także współczesne pieśni o tematyce żydowskiej – kompozycje Leopolda Kozłowskiego do tekstów Jacka Cygana, m.in.: „Jehudit”, „Piątkowy wieczór”.

 

Kamila Klimczak & Andrzej Róg – „Złote Jeruzalem”

Kamila Klimczak & Andrzej Róg – śpiew
Jacek Hołubowski – akordeon
Grzegorz Bąk – kontrabas
Michał Chytrzyński – skrzypce 

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...