XXIII Sopot Molo Jazz Festival

Lech Wieleba
Lech Wieleba. Fot. materiały organizatora

Promocja dokonań środowiska jazzowego Trójmiasta oraz prezentacja najciekawszych wykonawców, jacy w minionym sezonie pojawili się na polskiej scenie, to założenia Sopot Molo Jazz Festival, którego 23. edycja odbędzie się od 3 do 5 sierpnia w zabytkowej muszli koncertowej przy najdłuższym drewnianym molo w Europie.

Pierwszy festiwal został zorganizowany w 40. rocznicę Ogólnopolskiego Festiwalu Muzyki Jazzowej – Sopot ‘56. Od tego czasu Sopot Molo Festival odbywa się zawsze w pierwszy weekend sierpnia i ideowo nawiązuje do imprezy, od której rozpoczęła się oszałamiająca kariera muzyki jazzowej w Polsce i tzw. Krajach Demokracji Ludowej.

W dotychczasowych w festiwalach, poza całą krajową czołówką, wzięli m.in. udział: Arthur Blythe, Eddie Henderson, Chico Freemanem, Reggie Moore, Colin Hunter, Tyler Hornby, Peter Beets, Adrian Cunningham, Josh Lawrence i wielu innych.

W tym roku w sopockiej muszli koncertowej wystąpią:

piątek, 3 sierpnia

Lech Wieleba Poetic Jazz, Elec-Tri-City ft. Kent Sangster, Marianna Wróblewska & Włodzimierz Nahorny,  Tomasz Chyła Quinter, Tribiute to Emil Kowalski fr. Cezary Paciorek & Marcin Janek

sobota, 4 sierpnia

Boba Jazz Band ft. Jerzy Detko, Mateusz Gawęda Trio, Maciej Sikała Septet, EABS – Electro Acoustic Beat Session

niedziela, 5 sierpnia

Extradition Quintet (XVIV Konkursu Zespołów Jazzowych i Bluesowych), Adam Wendt Acoustic Set ft. Laura Villena, MAP Adama Czerwińskiego, Eryk Kulm Quintessence.

W sobotę, 4 sierpnia, głównym deptakiem kurortu przemaszeruje tradycyjny pochód nowoorleański, który poprowadzi Boba Jazz Band z Krakowa, a jego MC będzie Jerzy Detko.

Po każdym koncercie w Hotelu Sopot (sobota i niedziela) oraz restauracji Smak Morza (piątek) odbywać się będzie jam-session z udziałem wszystkich uczestników festiwalu.

Poza tym, po piątkowym koncercie w Cafe Koło Molo organizatorzy zapraszają na wspominki poświęcone pamięci zmarłego niedawno wybitnego fotografika jazzowego, Marka Karewicza, który uczestniczył zarówno sopockich festiwalach jazzowych lat 50. ubiegłego wieku, jak i wszystkich odsłonach Sopot Molo Jazz Festival. Towarzyszyć im będzie wystawa fotograficzna Henryka Malesy.    

*** 

O wykonawcach:

Lech Wieleba Poetic Jazz (PL/D) – Międzynarodowa formacja wywodzącego się z Wybrzeża kontrabasisty, Lecha Wieleby, który onegdaj grał w legendarnym Antykwintecie, a obecnie tworzy w Szwajcarii i Niemczech. Ich muzyka to wysmakowany konglomerat klasyki, jazzu i słowiańskich melodii. Zespół tworzą: Lech Wieleba (db, lider), Jan-Peter Klöpfel (flh, tp), Enno Dugnus (p), Paweł Wieleba (dr, perc).

Elec-Tri-City ft. Kent Sangster (PL/CDN) – Konstelacja zżytych z sobą muzyków jazzowych z Trójmiasta, którzy postanowili zmierzyć się z rockiem i pomieszać go z muzyką funky. W efekcie powstał autorski, niezwykle energetyczny program, do którego zaprosili, znanego z ubiegłorocznego festiwalu, kanadyjskiego saksofonistę Kenta Sangstera. Elec-Tri-City tworzą: Janusz Mackiewicz (bg, lider), Dominik Bukowski (xylosynth), Marcin Wądołowski (g), Grzegorz Sycz (dr).

Kent Sangster (CDN) – Kanadyjski saksofonista jazzowy, lider, kompozytor i producent, kilkakrotnie nominowany do słynnej Juno Award. Wykładowcą w Grant MacEwan University i dyrektor artystyczny Edmonton International Jazz Festival. Ma na swym koncie pięć autorskich płyt oraz występy z: Chucho Valdezem, Pat Mathenym, Joe Lovano, David Liebmanem, Irą Sullivanem, Randy Breckerem i wielu innymi.

Marianna Wróblewska & Włodzimierz Nahorny (PL) – Para zasłużonych polskich artystów, których twórcza osobowość kształtowała się prawie na Wybrzeżu. Ona, sopocianka jest jedną z najciekawszych naszych wokalistek jazzowych, nagradzaną na wielu międzynarodowych festriwalach. Współpracowała m.in. z niezapomnianym Mieczysławem Koszem i Zbigniewem Namysłowskim oraz zespołami Rama 111, Old Timers i Paradox. On, absolwent sopockiej szkoły muzycznej, onegdaj wybitny saksofonista, a dzisiaj wielki pianista, kompozytor i pedagog. Współpracował z całą czołówką polskiego. Skomponował m.in. wiekopomne piosenki „Jej portret” i „Tango z różą w zębach”, a od dwóch dekad specjalizuje się w jazzowych opracowaniach dzieł polskich kompozytorów – Karol Szymanowski, Mieczysław Karłowicz i Fryderyk Chopin. 

Tomasz Chyła Quinter (PL) – Lider to skrzypek i laureat Grand Prix 40. Festiwalu Jazz Juniors w Krakowie, który założył super-grupą składającą się z młodych trójmiejskich instrumentalistów jazzowych. Grają własny, mainsteamowy jazz czerpiący z szerokiego spektrum stylistyki gatunku oraz folkloru. Muzycy tworzący zespół doświadczenie zdobywali m.in. w formacjach: Algorhythm, Kamil Piotrowicz Quintet, Inner Out i Jerzy Małek Group. Skład zespołu: Tomasz Chyła (viol), Piotr Chęcki (sax), Szymon Burnos (p), Krzysztof Słomkowski (db), Sławek Koryzno (dr).

Tribiute to Emil Kowalski (PL) – Projekt specjalny pzygotowany ku czci zmarłego dziesięć lat temu wybitnego gdańskiego klarnecisty Emila Kowalskiego. Ma on przypomnieć twórczość tego nietuzinkowego artysty i wielkiego muzyka, który w swej muzyce łączył jazz z symfoniczną klasyką, dokonując m.in. udanych transkrypcji utworów Fryderyka Chopina i Wolfganga Amadeusza Mozarta. Program przygotował jego wieloletni współpracownik i przyjaciel, znany pianista, akordeonista i pedagog, Cezary Paciorek. Zaprosił on do współpracy m.in. syna zmarłego, altowiolistę Filipa Kowalskiego oraz multiinstrumentalistę Marcina Janka oraz sekcję rytmiczną w osobach Pawła Urowskiego (db) i Adama Golickiego (dr).

Boba Jazz Band (PL) – To jeden z najlepszych polskich i europejskich zespołów wykonujących swingujący jazz tradycyjny w najczystszej postaci. Liderem formacji jest pianista Jan Boba, który nie dość, że jako lider słynnej Jazz Band Ball Orchestra sukcesy odnosił już w latach 60., to miał też możliwość uściśnięcia dłoni prezydenta Reagana i gubernatora Schwarzeneggera. Zespół ma na swym koncie 9 płyt oraz koncerty pod wszystkimi szerokościami i długościami geograficznymi. Boba Jazz Band zagra w składzie: Jan Boba (p), Władysław Grochot (tp), Janusz Nowotarski (cl, as), Janusz Nowak (tb), Jan Nowak (db), Aleksander Nowak (dr), Marek Rosner (g, bjo).

Mateusz Gawęda Trio (PL) – Lider uznany został za objawienie polskiej pianistyki jazzowej. Jego debiutancka płyta nominowana została do Fryderyka. Mateusz Gawęda, hołdując globalnej syntezie najróżniejszych inspiracji, zdaje się zmierzać ku pianistyce totalnej. Jego matematyczne wizje muzyczne dalekie są jednoznaczności, mają mnóstwo przestrzeni i bliskie są czasem jazzowemu idiomowi – cokolwiek miałoby to znaczyć. Muzycy: Mateusz Gawęda (p), Alan Wykpisz (db), Grzegorz Pałka (dr).

Maciej Sikała Septet (PL) – Stworzony przed rokiem zespół marzeń wybitnego trójmiejskiego saksofonisty i pedagoga. Premierowy koncert tej formacji został zarejestrowany i wydany na płycie, o której jeden z recenzentów napisał: - „Smakowita porcja jazzowego grania. Starannie przygotowane kompozycje, świetna gra wszystkich instrumentalistów. To właściwie taki alfabet solidnego jazzowego grania, od którego słuchania naprawdę trudno się oderwać ...”. Skład zespołu: Maciej Sikała (sax), Robert Majewski (tp, flh), Grzegorz Nagórski (tb), Tomasz Klepczyński (bcl), Piotr Wyleżoł (p), Andrzej Święs (db), Sebastian Frankiewicz (dr).

EABS – Electro Acoustic Beat Session (PL) – Zespół, którego płyta “Repetitions – Letters to Krzysztof Komeda” wycisnęła łzy szczęścia z oczu Michała Urbaniaka i spowodowała trzęsienie ziemi na naszej scenie jazzowej. Ich muzyka nawiązuje do tradycji polskiej szkoły jazz, ale też sygnalizuje nowe podejście do standardów. Ich brzmienie wymyka się wszelkim schematom i bezpośrednio nawiązuje do nowych trendów rodzących się w świecie. EABS to: Marek Pędziwiatr (key), Marcin Rak (dr), Vojto Monteur (g), Paweł Stachowiak (bd), Spisek Jednego (tt), Olaf Węgier (sax), Jakub Kurek (tp)

Extradition Quintet – Laureat XVIV Konkursu Zespołów Jazzowych i Bluesowych w Gdyni. Zespół założony przez młodych, wielokrotnie nagradzanych instrumentalistów, Marcina Janka (sax) i Piotra Szlempo (tp), których wspierają: Dominik Kisiel, (p), Paweł Urowski (db) i Max Kreft (dr). Grają melodyjny i energetyczny jazz o bogatej harmonii, odwołujący się do twórczości: Wayne’a Shortera, Johna Coltrane’a i Kenny Garretta.

MAP Adama Czerwińskiego (PL) – Nowe power trio, które nie zapominając o jazzie, swingu i pięknie brzmiącej muzyce akustycznej, odważnie sięga po szlagiery polskiej muzyki rozrywkowej, by tchnąć w nią nowego ducha i okrasić improwizacją. Zespół tworzą: wieloletni współpracownik Jarka Śmietany i Nigela Kennedy’ego, perkusista Adam Czerwiński, jeden z najlepszych polskich basistów jazzowych, Piotr Lemańczyk oraz wschodząca gwiazda gitary jazzowej i rockowej, Marcin Wądołowski.  

Adam Wendt Acoustic Set ft. Laura Cubi Villena (PL/E) – Autorski projekt, pochodzącego z Wybrzeża, Adama Wendta, który wymyślił sobie niecodzienne zestawienie saksofonu, akordeonu i kontrabasu, które tworzą bazę dla fascynującego głosu hiszpańskiej wokalistki Laury Cubi Villeny. Ich muzyka inspirowana jest tangiem, muzyką hiszpańską i jazzem, a także twórczością Astora Piazzolli i Richarda Galliano. Zespół ma na koncie dwie znakomicie przyjęte płyty. Wystąpią w składzie: Laura Cubi Villena (voc), Adam Wendt (sax), Paweł Zagańczyk (acc), Jarosław Stokowski (db).

Eryk Kulm Quintessence (PL/USA) – Zespół wybitnego perkusisty wychowanego w gdańskim środowisku jazzowym. Absolwent słynnej Berklee College of Music w Bostonie. Po 15 latach pobytu w USA wrócił do kraju i z miejsca trafił do zespołu Zbyszka Namysłowskiego, po czym powołał do życie własną, swingową i rotującą formację Quintessence. Grali w niej m.in.: Henryk Miśkiewicz, Leszek Możdżer, Piotr Wojtasik, Maciej Sikała, Wojciech Karolak, Robert Majewski, Andrzej Jagodziński, Piotr Baron. W składzie najnowszej Quintessence grają: amerykański trębacz Rasul Siddick oraz Marcin Kaletka (sax), Michał Szkil (p), Michał Jaros (db) i Eryk Kulm (dr, lider).

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...