Mistrzowie deski w Sopocie

Paweł Tarnowski pływa na desce windsurfingowej
RS:X 2017 – Paweł Tarnowski. Fot. Robert Hajduk

W drugiej połowie sierpnia w Sopocie pojawią się najlepsi windsurferzy z Europy i świata. Wezmą udział w ERGO Hestia Championships, Mistrzostwach Europy w olimpijskiej klasie RS:X juniorów i seniorów. Regaty odbędą się od 19 do 25 sierpnia i będą również okazją do uświetnienia 35. rocznicy Sopockiego Klubu Żeglarskiego.

Polacy od lat należą do ścisłej światowej czołówki i najlepsi z nich na pewno stawią się na starcie tych prestiżowych regat. Na tegorocznych mistrzostwach Europy nie powinno zabraknąć utytułowanych wychowanków SKŻ ERGO Hestia Sopot, na czele z Małgorzatą Białecką, wicemistrzynią Europy z 2015 r. i mistrzynią świata z 2016 r. oraz Pawłem Tarnowskim, mistrzem Europy z 2015 r. i brązowym medalistą tej imprezy z 2016 r. Niewykluczony jest również start Przemysława Miarczyńskiego, wielokrotnego zdobywcy medali w mistrzostwach świata i Europy, brązowego medalisty igrzysk olimpijskich w Londynie z 2012 r. Choć obecnie Miarczyński jest trenerem kadry narodowej, oficjalnie nie zakończył jeszcze kariery sportowej jako zawodnik.

W Sopocie będzie również okazja, żeby przyjrzeć się sprzętowi, który być może, w niedalekiej przyszłości, będzie można zobaczyć na igrzyskach olimpijskich. Od 26 do 30 sierpnia odbędą się otwarte mistrzostwa Europy Windsurfing – Foil, RS:One i RS:X Convertible. To klasy z hydroskrzydłem, dzięki któremu zawodnicy płynąc na deskach unoszą się ponad wodą, co czyni te odmianę windsurfingu jeszcze bardziej widowiskową.

Klub Żeglarski ERGO Hestia Sopot działa już 35 lat. Został powołany do życia w 1983 r., przez zawodników sekcji windsurfingowej działającej przy klubie Neptun w Gdańsku. Klub ma największą w Polsce sekcję windsurfingu i wiele spektakularnych sukcesów na koncie. Pierwszy tytuł mistrza Polski zdobył założyciel i wieloletni komandor SKŻ – Stefan Jopyk. Pierwszy medal mistrzostw świata przyjechał do Sopotu w 1994 r. Przywiózł go Jacek Frydrychowicz za II miejsce w kategorii do lat 16.

 

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...