Sopotkowo przyjęło zwierzęta

Widok na białe budynki schroniska i trawnik prze nimi.
Fotobank.pl/UMS

Bezpańskie psy i koty z sopockiego schroniska, trafiły już do nowego domu – schroniska dla bezdomnych zwierząt „Sopotkowo”. Zwierzęta dziś zostały przewiezione lub przeprowadzone. Dziś też spędzą pierwszą noc w ekskluzywnych warunkach.

Tym samym zakończyły się prace budowlane, adaptacyjne i odbiory Sopotkowa.

W ramach inwestycji wybudowano siedem budynków: administracyjny, zaplecza techniczno-gospodarczego, opieki weterynaryjnej (w tym mały szpital dla zwierząt), budynek zaplecza dla obsługi schroniska, dwa budynki zespołów boksów dla psów, jeden budynek zespołu boksów dla kotów oraz woliera dla ptaków.

Boksy dla psów znajdujące się z nowej lokalizacji są zdecydowanie większe, z oddzielnymi wybiegami, z ogrzewaniem podłogowym. Warunki dla zwierząt są komfortowe.

W starym schronisku było  37 boksów dla psów o łącznej powierzchni ogrzewanej 120 m². Natomiast, w nowym schronisku jest 33 boksów dla psów o łącznej powierzchni ogrzewanej 239 m². Boksy są oddzielnie dla: stałego pobytu psów (10 dużych boksów każdy dla maksymalnie 3 psów), 13 boksów mniejszych dla 1-3 psów, 5 boksów na kwarantannę, 5 boksów dla chorych psów  oraz 3 boksy dla szczeniąt lub samic z małymi. Ze starego schroniska przeniesionych zostało dodatkowo 12 zewnętrznych boksów, w bardzo dobrym stanie technicznym. W trakcie użytkowania przeznaczenie poszczególnych boksów może ulec zmianie.

W nowym schronisku jest 16 boksów dla kotów: 12 boksów dla stałego pobytu dla 8-10 kotów każde i 4 boksy z przeznaczeniem na kwarantannę. W starym schronisku było 9 boksów dla kotów.

Jeśli po przenosinach okaże się, że mniej osób będzie zabierało zwierzęta ze schroniska, wówczas Prezydent Sopotu zwróci się do Rady Miasta by rozważyła możliwość wydania kolejnego miliona na budowę dodatkowego pawilonu. Na dziś dodatkowe budynki nie są potrzebne, ponieważ ta ilość zwierząt, która przebywa w schronisku, znajduje schronienie w nowo wybudowanych pomieszczeniach.

Polityka związana z prowadzeniem tego typu obiektów jest taka, by jak najwięcej zwierząt trafiało do adopcji. Dlatego też rotacja w ośrodku jest duża, a zwierzęta bardzo często trafiają do nowych domów.

Obecnie w schronisku znajduje się 35 psów i 60 kotów.

Rocznie do adopcji trafia 180 psów, 150 kotów.

Stare schronisko zajmowało powierzchnię: 2500 m², nowe schronisko zajmuje powierzchnię 7777 m².

Udogodnienie nowego miejsca to:  poprawa warunków bytowych dla zwierząt, większe pomieszczenia z podgrzewaną podłogą, zaplecze leczniczo –weterynaryjne dla zwierząt (którego nie było w starym schronisku, leczenie laboratoryjne odbywało się w kontenerze). W obiektach zainstalowana jest wentylacja, ściany oraz sufit są wyizolowane. Schronisko otoczone jest zielenią. Do Sopotkowa jest dogodny dojazd dla gości i wolontariuszy, znajdują się wydzielone miejsca parkingowe, nieopodal przystanek autobusowy.

W parlamencie trwają prace nad przygotowaniem przepisów o obowiązkowym „czipowaniu” psów i stworzeniu jednej bazy o ich właścicielach. To rozwiązanie może znacznie ograniczyć porzucanie psów lub pomóc w odnajdywaniu ich właścicieli.

Obiekty starego schroniska dla bezdomnych zwierząt w Sopocie były w złym stanie technicznym. Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, nie można było go przebudować (zgodnie z przepisami prawa odległość od budynków Uniwersytetu Gdańskiego była zbyt bliska). Dlatego też Gmina podjęła decyzję o budowie nowoczesnego schroniska w innym miejscu. W drodze konsultacji społecznych wypracowano z mieszkańcami kompromis co do miejsca jego lokalizacji. Umowa z sąsiadem starego schroniska dała możliwość dofinansowania w połowie, tej drogiej inwestycji. Mieszkańcy zdecydowali również o nazwie obiektu. Spośród zgłoszonych nazw wybrano 4 najczęściej się powtarzające, które zostały poddane głosowaniu na stronie internetowej miasta. Zwyciężyła nazwa Sopotkowo.

W niedzielę, 9 września w nowym schronisku dla bezdomnych zwierząt Sopotkowo – planowany jest dzień otwarty. Warto zarezerwować ten czas, by zobaczyć to wyjątkowe miejsce, a może pomyśleć o adopcji kota lub psa. Zapraszamy.

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...