Konkurs na projekt pomnika prof. Bartoszewskiego

Władysław Bartoszewski
Fot. Fotobank.PL/UMS

Rozpoczął się konkurs na opracowanie koncepcji projektowej pomnika Władysława Bartoszewskiego w Sopocie. Początek konkursu, na zwołanej konferencji prasowej, ogłosił dziś w południe organizator – Stowarzyszenie „Warto być przyzwoitym”.

Wiemy gdzie stanie, a na początku przyszłego roku dowiemy się jak będzie wyglądał sopocki pomnik profesora Bartoszewskiego. Rozpoczął się konkurs na opracowanie koncepcji projektowej. Początek konkursu, na zwołanej w środę (22 sierpnia) konferencji prasowej, ogłosił organizator, Stowarzyszenie „Warto być przyzwoitym”.

–  Profesor Władysław Bartoszewski był honorowym obywatelem naszego miasta. Za życia był jednym z najbardziej znanych Polaków na świecie. Był w ogóle jednym z najbardziej zasłużonych Polaków w XX w., dwukrotnym ministrem spraw zagranicznych, reprezentował nas wobec świata i robił to świetnie – mówił o profesorze mecenas Jacek Taylor, przyjaciel Władysława Bartoszewskiego. – Był człowiekiem, który cieszył się międzynarodowym szacunkiem. Wystarczy powiedzieć¸ że był jednym z głównych architektów naszego polskiego, historycznego porozumienia z Niemcami po tysiącu lat konfliktu. Mimo, że sam doznał na sobie niemieckiego okrucieństwa w czasie wojny, był więźniem m.in. Oświęcimia. Profesor był człowiekiem, którym mogliśmy się pochwalić. Będzie w Sopocie przypominał nam o tym, czym Polska powinna być i czym dzięki niemu się stała – dodał mecenas Taylor.

Na spotkaniu obecni byli m.in. prof. Stanisław Gierada, rzeźbiarz, przewodniczący sądu konkursowego, mec. Jacek Taylor i mec. Tomasz Kopoczyński, reprezentujący stowarzyszenie „Warto być przyzwoitym”,  Krzysztof Kolarz, przewodniczący Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Władysława Bartoszewskiego w Sopocie i jednocześnie prezes stowarzyszenia „Warto być przyzwoitym”, a także prezydent Sopotu Jacek Karnowski i mieszkańcy Sopotu, którym bliska jest idea uhonorowania postaci Władysława  Bartoszewskiego.

Wyłonienie zwycięskiej koncepcji nastąpi po przeprowadzeniu ogólnopolskiego, otwartego konkursu. Pierwszy etap potrwa do 28 września br., składanie prac konkursowych przez uczestników II etapu do 14 grudnia. Wyniki zostaną ogłoszone 4 stycznia 2019 r.

Pomnik Władysława Bartoszewskiego stanie przy skrzyżowaniu ulic Tadeusza Kościuszki i Fryderyka Chopina, przed Budynkiem Sopot Centrum.

Informacje i regulamin konkursu na stronie organizatora.

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...