Szykuj się na Sopot Jazz Festival 2018!

postacie zespołu AXON
AXON Fot. materiały prasowe

Przed nami kolejna edycja Sopot Jazz Festival, która odbędzie się w dniach 4-6 października. Od 2016 roku kierownictwo artystyczne nad festiwalem pełni Greg Osby, legendarny amerykański saksofonista jazzowy, który podobnie jak w poprzednich latach pragnie kooperacji utalentowanych artystów z rozmaitych zakątków świata, współpracy muzyków reprezentujących różne pokolenia, a także zaangażowania szerszego kręgu kobiet jazzu.

Greg Osby na zakończenie ubiegłorocznego festiwalu zapowiedział, że motywem przewodnim kolejnej edycji będzie „progres, tolerancja i otwartość na nowe kierunki”.

Szukam ludzi, którzy nie boją się ryzyka, eksperymentu, prób i błędów, wnoszą nadzieję, bo tylko tak wchodzi się na następny poziom - powiedział w rozmowie dla „jazzPRESS" Greg Osby.

W programie Sopot Jazz Festival 2018 znajduje się osiem projektów, siedem z nich  powstało na specjalne zamówienie festiwalu. Wystąpią muzycy z 14 krajów.

4 października w sali kameralnej Teatru Wybrzeże w Sopocie, koncert międzynarodowej formacji Mn’Jam Experiment, która po raz pierwszy wystąpi w Polsce, rozpocznie tegoroczny Sopot Jazz Festival. Będzie to multimedialne wydarzenie muzyczne z udziałem efektów wizualnych i sztuk plastycznych, których połączenie wyznacza nowy kierunek w improwizacji.

Tego samego wieczoru usłyszymy Federicę Michisanti, basistkę i kompozytorkę z Rzymu, która jest jednym z najciekawszych talentów nowej generacji. Na sopocki festiwal do swojego trio (Simone Maggio – fortepian, Gianluca Vigliar – skasofon), zaprosiła gościa specjalnego - trębacza, Francesco Lento.

5 października przeniesiemy się do legendarnego Grand Hotelu. Koncert kwartetu Marty Wajdzik, saksofonistki altowej i sopranowej, kompozytorki najmłodszego pokolenia (2001 r.), rozpocznie drugi dzień festiwalowy. Artystka z pewnością zachwyci publiczność wyjątkowym  talentem, oraz własnymi kompozycjami. W jej zespole wystąpią wyróżniający się muzycy: Bogusław Kaczmar – fortepian, Kamila Drabek – kontrabas oraz Adam Wajdzik – perkusja.

Popis dwóch różnych stylów wokalnych, Aliny Rostotskiej i Kuby Badacha w polsko-rosyjskim projekcie CONNECTED  to kolejny koncert tego wieczoru. Wokaliści oczarują publiczność  różnorodnymi a zarazem dopełniającymi się interpretacjami i wariacjami opowiadań muzycznych. W zespole wystąpi jeden z czołowych pianistów europejskich Dominik Wania, kontrabasistka z Moskwy Daria Chernakovaoraz perkusista Grzegorz Pałka.

Wieczór zakończy koncert zespołu BROTHER to BROTHER, w którym do dwóch braci z Kuby (Jorge Vistel & Maikel Vistel) dołączy dwóch braci z Polski (Bartłomiej Oleś & Marcin Oleś). Oni oraz ich gość specjalny pianista Luis Guerra z Kuby zaprezentują niezwykłe joint venture będące wspaniałym przykładem tego, jak jazz skutecznie wypełnia luki językowe i kulturowe.

Ostatniego dnia festiwalu, 6 października, również w sopockim Grand Hotelu, jako pierwszy  usłyszymy George Braith Band. Amerykański saksofonista George Braith to niewątpliwy innowator i niedoceniona legenda zarazem. Jego występ w Sopocie to polski debiut tego powszechnie lubianego bywalca sceny nowojorskiej i międzynarodowej, ale także jego niesamowitego muzycznego wynalazku „The Braithaphone", jedynego takiego instrumentu, który trzeba usłyszeć, żeby w niego uwierzyć. Podczas festiwalu z artystą wystąpią wybitni polscy muzycy: Joachim Mencel (fortepian), Adam Kowalewski (kontrabas) i Kazimierz Jonkisz (perkusja).

Kolejna propozycja tego wieczoru to koncert  Tala Cohena, pianisty pochodzącego z Izraela, wychowanego w Australii, obecnie rezydenta USA z unikalną wizą geniusza. Do współpracy podczas Sopot Jazz Festival zaprosił uznanego trębacza Tomasza Dąbrowskiego, rezydującego w Szwecji, Barry'ego Donohue'a, irlandzkiego kontrabasistę oraz perkusistę Jakuba Miarczyńskiego.

W finałowym koncercie Sopot Jazz Festival wystąpi zespół AXON, to nowa supergrupa z udziałem wybitnych saksofonistek: Tineke Postma (saksofon altowy)/ Holandia, Lauren Sevian (saksofon barytonowy)/ USA,  Roxy Coss (saksofon tenorowy)/ USA. Trio saksofonistek zagra z wybitnym pianistą i aranżerem Piotrem Wyleżołem, Maxem Muchą na kontrabasie, oraz słowackim perkusistą Dawidem Hodkiem. AXON zaprezentuje wyjątkowe i ekscytujące połączenie współczesnego ognia z tradycyjnymi wartościami.

Po wieczornych koncertach, pierwszego dnia w sali kameralnej Teatru Wybrzeże w Sopocie, a w kolejne dni w Sofitel Grand Sopot Hotel zapraszamy na jam session, w czwartek i sobotę do klubu festiwalowego Teatr BOTO, a w piątek do klubu Atelier.

W ramach Sopot Jazz Festival 4 października odbędą się również mistrzowskie warsztaty jazzowe z pianistą, Talem Cohenem w Akademii Muzycznej w Gdańsku, a 5 października z saksofonistą Tineke Postma w Teatrze BOTO.

Bilety już dostępne na stronie Sopot Jazz Festival. Szczegółowy program w załączniku.

 Sopot Jazz Festival organizowany jest przez Miasto Sopot i Bałtycką Agencję Artystyczną BART. Zrealizowano przy wsparciu finansowym Miasta Sopotu.

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...