Ruszył Festiwal Fotografii „W ramach Sopotu”

Zdjęcie autorstwa Tadeusza Rolke, przedstawiające słonia, wykonane na Placu Zdrojowym w Sopocie w 1957 r.
Fot. Tadeusz Rolke

Czwarta edycja Festiwalu Fotografii „W ramach Sopotu” rozpoczęła się 7 września. Poprzedziło ją odsłonięcie pierwszego w Sopocie i prawdopodobnie pierwszego w Polsce fotopomnika. Zdjęcie swojego autorstwa, które zapoczątkowało serię prac prezentowanych w przestrzeni miejskiej, odsłonił Tadeusz Rolke, jeden z najwybitniejszych polskich fotografów, uznawany za prekursora polskiej fotografii reportażowej.

Fotopomnik – tablica ze zdjęciem, zawisł na ścianie Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie. To zdjęcie autorstwa Tadeusza Rolke (rocznik 1929), przedstawiające słonia, wykonane na Placu Zdrojowym w 1957 r. Pierwszy sopocki fotopomnik stał się początkiem galerii zdjęć. Kolejne fotografie  polskich mistrzów będą odsłaniane w następnych latach, tworząc stałą galerię zdjęć w przestrzeni miejskiej.

Odsłonięcie fotopomnika było wstępem do Festiwalu Fotografii „W ramach Sopotu”, którego czwarta edycja rozpoczyna się 7 września, o godz. 18.30 w Państwowej Galerii Sztuki. Festiwalowe wystawy będą prezentowane w Państwowej Galerii Sztuki, w galeriach Sopot Centrum oraz w przestrzeni miejskiej. Wszystkie wystawy będzie można oglądać do 19 września.

Jak co roku widzowie będą mieli okazję zobaczyć premierowe i najlepsze wystawy czołowych polskich artystów i fotografów ostatnich lat, niezwykłe historyczne wystawy mistrzów, jak również nowe projekty fotograficzne rezydentów festiwalu, specjalnie zaproszonych do Sopotu, by spojrzeli na miasto przez pryzmat własnej twórczości i stylu. Wystawy będą prezentowane w Państwowej Galerii Sztuki, w galeriach Sopot Centrum oraz w przestrzeni miejskiej.

Na tegoroczną edycję organizatorzy wybrali wystawy i projekty, których esencją jest subiektywizm opowiadania – wpływ emocji i doświadczenia na sposób relacjonowania obserwacji, nieuniknione często zaznaczanie przez twórcę swojej obecności – storytelling. Ten rodzaj fotografii obejmuje bardzo duży obszar jej gatunków – od klasycznego fotoreportażu i dokumentu po obraz zawierający elementy kreacji czy asamblażu. Wszystko po to, aby jak najlepiej przekazać historię, wydarzenia i towarzyszące temu uczucia.

Elementy fotografii, takie jak światło, kompozycja i estetyka, są celowe – służą przywołaniu ducha opowieści, często w sposób metaforyczny nazywają nastrój, dodają komentarz obserwatora. Artyści świadomie używają różnych technik, by w pełni podzielić się historią i wrażeniami, dać impuls do rozważań. Oglądanie fotografii zatrzymuje widza w czasie, dając chwilę na myślenie, reagowanie, odczuwanie.

Podczas festiwalu będzie można zobaczyć niepokazywaną dotąd wystawę Krzysztofa Millera zatytułowaną „Podróż koleją transsyberyjską” – wybór fotografii z jego niezwykłej wyprawy z 1993 r. Zdjęcia z tej serii zostały specjalnie na tę wystawę przygotowane, negatywy odrestaurowane, a większość z nich nigdy nie była jeszcze publikowana. Grzegorz Wełnicki po raz pierwszy pokaże swój nagradzany cykl „Eternal” – pierwszą część długoterminowego projektu poświęconego tematyce śmierci, jej obecności i wpływowi na nasze życie. Będzie można również zobaczyć najnowszą przekrojową wystawę Bogdana Dziworskiego „f/5.6”, którego prace należą do kanonu polskiej fotografii powojennej. Pokazane będą również niezwykłe prace Agaty Grzybowskiej z serii „9 bram, z powrotem ani jednej”, które autorka wykonała podczas wędrówki po Bieszczadach, szukając samotności i niejako mierząc się z jej istotą.

Ponadto do zobaczenia będzie niezwykle wymowna i osobista wystawa zdjęć fotoreportera Wojciecha Grzędzińskiego zatytułowana „Flashbacks”. W przestrzeni miejskiej widzowie zobaczą wzbudzające sentyment zdjęcia Sopotu wykonane przez Zbigniewa Kosycarza, a w Państwowej Galerii Sztuki oryginalne aparaty fotograficzne zbudowane przez Marka Mazura i wykonane nimi zdjęcia autorstwa Krzysztofa Mystkowskiego.

Rozpoznawalną już ideą organizatorów festiwalu jest zapraszanie ciekawych i oryginalnych polskich twórców, by spojrzeli na Sopot z własnego punktu widzenia. Pozwolili i otworzyli się na to, by miasto sprowokowało ich do tworzenia, dało niepowtarzalne okazje, inspirowało całą swoją różnorodnością, barwnością i historią. Tegorocznymi rezydentami festiwalu są: Kacper Kowalski, Konstancja Nowina Konopka i Maciej Moskwa. Różnorodność efektów ich pracy i sposób, w jaki wpłynęła na nich atmosfera miasta, utwierdza w przekonaniu, że Sopot ma bardzo dużo do zaoferowania, jest pełen nieodkrytych i niewidocznych dla zwykłego przechodnia miejsc i tematów, zaklętych w nim historii.

W ramach otwarcia, w dniach od 7 do 9 września, festiwal będzie obfitował również w wydarzenia towarzyszące, takie jak warsztaty prowadzone przez rezydentów, spotkania z artystami, którzy pokażą swoje projekty, koncert Sławka Jaskułke z prezentacją twórczości Kacpra Kowalskiego oraz pokaz projektu „Musher” Rafała Wojczala połączony z improwizacją muzyczną artysty.

Wszystkie wystawy będzie można oglądać do 19 września. 

 

Więcej informacji na stronie W ramach Sopotu

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...