Głosowanie na Budżet Obywatelski rozpoczęte – rekordowa liczba wniosków

Dłoń wrzucająca do urny kartę do głosowania na Sopocki Budżet Obywatelski
Fot. Fotobank.PL/UMS

Od 10 do 24 września mieszkańcy mogą głosować na projekty w ramach Sopockiego Budżetu Obywatelskiego. W tym roku mieszkańcy zgłosili rekordową liczbę wniosków, dzięki czemu pod głosowanie zostało dopuszczonych 170 projektów – 62 projekty i zadania ogólnomiejskie oraz 108 lokalnych. Na realizację wybranych projektów z budżetu miasta przeznaczone są 4 mln zł.

– W zeszłym roku mieliśmy rekordową frekwencję podczas głosowania, w tym rekordową liczbę wniosków. To cieszy i pokazuje, że Sopocki Budżet Obywatelski, który realizujemy już po raz ósmy, odpowiada na potrzeby mieszkańców – mówi Jacek Karnowski, prezydent Sopotu. – Dziękuję sopocianom za dotychczasowe zaangażowanie. Dzięki ich inspiracjom, Sopot stale się zmienia i pięknieje. Mamy także coraz więcej działań angażujących i integrujących różne grupy mieszkańców. Zachęcam gorąco do głosowania w tegorocznej edycji BO. Wspólnie wybierzmy najlepsze dla Sopotu projekty.    

Zgodnie z sopockimi zasadami budżetu obywatelskiego głosować może każdy mieszkaniec miasta (wystarczy deklaracja zamieszkania na terenie gminy), który ukończył 16 lat. Głosować można za pomocą strony internetowej Sopockiego Budżetu Obywatelskiego oraz tradycyjnie wypełniając papierową kartę do głosowania, którą można wrzucić do urny w Urzędzie Miasta Sopotu (w godzinach pracy urzędu) oraz w wielu mobilnych punktach do głosowania. Nowością będzie rowerowy punkt do głosowania, który będzie przemieszczać się po terenie miasta.

Inauguracja głosowania w punktach mobilnych na terenie miasta odbędzie się w poniedziałek, 10 września, o godz. 12.00 na Placu Konstytucji 3 Maja.

Mobilne punkty do głosowania na terenie Sopotu

poniedziałki i piątki, w godz. 16.00-18.00

 • dworzec PKP, Sopot Centrum
 • SKM Kamienny Potok od strony ul. Wejherowskiej
 • spółdzielnia mieszkaniowa Przylesie

wtorki i czwartki, w godz. 9.00-11.00

 • sopocki Rynek (Sopot Wyścigi)

środy i soboty, w godz. 16.00-18.00

 • Brodwino przy slepie Merkus
 • SKM Kamienny Potok od strony sklepu Lidl
 • Sopot Wyścigi przy sklepie Lidl

Poza tymi miejscami punkt do głosowania będzie zawsze na piknikach.

Tradycyjnie podczas głosowania odbędzie się też wiele pikników sąsiedzkich:

Piknik artystyczny

 • niedziela, 16 września, godz. 11.00-15.00, Plac Mancowy w Parku Północnym

W wakacje zakończyła się rewitalizacja Parku Północnego. Zyskał on nie tylko piękne kwiaty, krzewy oraz nowe drzewa, ścieżkę rowerową, latarnie i ławki, ale odkryty został także Potok Grodowy. Przez część wakacji mieszkańcy i goście kurortu mogli korzystać z parku, tuż po zakończeniu wakacji chcemy zaprosić mieszkańców do wspólnej zabawy w artystycznej oprawie oraz pokazać kolejny etap projektu, czyli budowę ArtInkubtora, miejsca mającego służyć mieszkańcom i artystom.

Zaplanowano moc atrakcji, zarówno dla dzieci jak i dorosłych, warsztaty plastyczne, naukę gry w boule i krykieta, muzykę na żywo i piknik przy wspólnym stole.

Wielki Piknik budżetu Obywatelskiego na Sopockich Błoniach

 • sobota, 22 września, godz. 11.00-15.00, Sopockie Błonia (ul. Polna)

Tradycyjny już piknik w trakcie głosowania na Sopocki Budżet Obywatelski jest okazją do wesołej zabawy dla rodzin. W tym roku motywem przewodnim jest zabawa bajkowa, będą wiec dmuchane place zabaw, zjeżdżalnie, animacje i zabawy plastyczne. Dorośli też znajdą pole do zabawy na dmuchańcach z trampolinami, na których można grać w siatkówkę. Będą też spektakularne pokazy chemiczne z użycie ciekłego azotu i konkursy z nagrodami. 

Spacery z przewodnikiem po dzielnicach Sopotu

Każdy region miasta ma swoje ciekawe historie warte poznania. Przewodnikiem spacerów będzie sopocianin, historyk, autor książek o Sopocie. Zapraszamy mieszkańców na cztery spacery, podczas których poznają ciekawostki o swojej okolicy, wśród nich znajdą się też historie niektórych inwestycji wykonanych w ramach budżetu Obywatelskiego.

 • Sopot Wyścigi, wtorek, 18 września, godz. 17.00, zbiórka przy wejściu na Sopockie Błonia od ul. Polnej
 • Kamienny Potok i Brodwino, czwartek, 20 września, godz. 17.00, zbiórka przy placu zabaw na skrzyżowaniu Wejherowskiej z Obodrzyców
 • Górny Sopot, sobota, 22 września, godz. 11.00 zbiórka na placu zabaw w Ogródku Jordanowskim przy ul. Armii Krajowej
 • Sopot Dolny, sobota, 22 września, godz. 14.00 zbiórka przy placu zabaw w Parku Północnym obok klubu Sfinks

Wszystkie informacje i lista projektów na stronie Sopockiego Budżetu Obywatelskiego

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...