Centrum Opieki Geriatrycznej ma już wiechę!

Jacek Karnowski, prezydent Sopotu, Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego, Barbara Gierak-Pilarczyk, prezes Pomorskiego Centrum Reumatologii i Jerzy Smolarek, sopocki radny przy wiesze, która została umieszczona na budynku Centrum Opieki Geriatrycznej w Sopocie. Fot. Fotobank.PL/UMS
Jacek Karnowski, prezydent Sopotu, Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego, Barbara Gierak-Pilarczyk, prezes Pomorskiego Centrum Reumatologii i Jerzy Smolarek, sopocki radny przy wiesze, która została umieszczona na budynku Centrum Opieki Geriatrycznej w Sopocie. Fot. Fotobank.PL/UMS

Budowa Centrum Opieki Geriatrycznej w Sopocie wkroczyła w kolejny etap. 6 września na obiekcie uroczyście została zawieszona wiecha. Zgodnie z zapewnieniami prezes Pomorskiego Centrum Reumatologii, w październiku przyszłego roku szpital powinien przyjąć pierwszych pacjentów.

– Nie jestem w stanie opisać słowami tego, co się tutaj dzieje. Dlatego chciałbym podziękować wszystkim, którzy mieli i mają swój wkład w budowę tego oddziału. Bardzo serdecznie dziękuje – nie kryła emocji na rozpoczęciu uroczystości Barbara Gierak-Pilarczyk, prezes Pomorskiego Centrum Reumatologii.

To pierwszy szpital geriatryczny w województwie, który w sposób kompleksowy opiekować się będzie osobami starszymi. Już wkrótce powstanie wysokospecjalistyczny ośrodek geriatryczno-rehabilitacyjny posiadający bazę ambulatoryjną, w tym m.in. poradnie przyszpitalne: rehabilitacyjną i psychologiczno-psychiatryczną oraz oddziały dzienne wraz z bazą diagnostyczną.

Szpital wyposażony będzie w specjalistyczny sprzęt medyczny, m.in. tomograf komputerowy, cyfrowy aparat rentgenowski, densytometr, a także m.in. urządzenia do światłolecznictwa, elektroterapii, magnetorerapii, krioterapii, terapii ultradźwiękami i promieniami laserowymi, aparaty EKG i USG oraz kolumny intensywnego nadzoru.

– Niezwykle potrzebujemy tego szpitala w Sopocie, budujemy go jednak nie tylko dla sopocian, ale także dla innych pacjentów z naszego regionu. Prezydentowi Sopotu oraz radnym gratuluję odwagi i determinacji, by tę inwestycję w mieście realizować. Mam nadzieję, że będzie to nie tylko ważny ośrodek diagnostyczny, ale również miejsce nauki dla personelu medycznego zajmującego się geriatrią – mówił Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego, podczas uroczystości zawieszenia wiechy na Centrum Opieki Geriatrycznej

Budowa szpitala kosztować ma ponad 27 milionów zł. Blisko 19 milionów zł pochodzi ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020. W kosztach budowy partycypował również samorząd Sopotu, który ze swojego budżetu wyasygnował kwotę 7,6 miliona zł. Dzięki temu gmina wchodzi do spółki stając się współwłaścicielem szpitala.

– Będziemy mieli swój szpital w Sopocie – nie krył radości Jacek Karnowski, prezydent Sopotu. – Co bardzo ważne, to nie tylko szpital, sale i procedury medyczne, ale również cały system pomocy i wsparcia dla seniorów. I choć wiele robimy dla sopockich seniorów, to po powstaniu Centrum ta opieka będzie bardziej kompleksowa i profilowana. Bardzo dziękuję pani prezes Gierak-Pilarczyk, za jej odwagę, determinację, bo była jak ta dobra pijawka, która nie odpuszcza – dodał prezydent Karnowski.

Z kolei Jacek Starościak, szef Rady Seniorów, zwracał uwagę na to, że choć ten piękny i bardzo nowoczesny obiekt rośnie na naszych oczach, to warto uczynić wszystko co w naszej mocy, by z jego oferty skorzystać jak najpóźniej. Dlatego warto na co dzień dbać o siebie, prowadzić zdrowy tryb życia, ćwiczyć, a temu służy szeroka oferta programów miejskich adresowanych właśnie seniorom.

Budowa Centrum Opieki Geriatrycznej rozpoczęła się we wrześniu ubiegłego roku i powinna się zakończyć w pierwszym kwartale 2019 r. Po nim nastąpią prace adaptacyjne i wyposażeniowe, tak, by jesienią szpital mógł przyjąć pierwszych pacjentów.

Prócz uroczystego zawieszenia wiechy, w którym uczestniczyli m.in.: Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego, Jacek Karnowski, prezydent Sopotu, Barbara Gierak-Pilarczyk, prezes Pomorskiego Centrum Reumatologii, przedstawicielka wojewody pomorskiego, Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, w uroczystości licznie uczestniczyli mieszkańcy Pomorza i Sopotu. Z myślą o nich Pomorskie Centrum Reumatologii przygotowano wiele atrakcji na świeżym powietrzu, m.in. gimnastykę, zabawy ruchowe, krioterapię miejscową, bioptron, zdrowe przekąski i grill.

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...