Sopot to gmina przyjazna rowerzystom

Rowerzyści jadą po ścieżce rowerowej
Fot. Fotobank.PL/UMS

Sopot otrzymał certyfikat „Gmina Przyjazna Rowerzystom”. Wyróżnienie przyznano w kategorii gmin do 40 tys. mieszkańców, za: „twórczy wkład w rozwój turystyki rowerowej”. Wręczenie odbyło się 13 września, podczas podsumowania VII edycji ogólnopolskiego konkursu „Gmina Przyjazna Rowerzystom” w Kielcach.

Konkurs organizuje Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze, pod patronatem m.in. Ministerstwa Sportu i Turystyki, Związku Miast Polskich i Polskiej Organizacji Turystycznej. Uroczystość była częścią trwających w kieleckim Centrum Kongresowym Międzynarodowych Targów Rowerowych Kielce Bike-Expo.

Sopot dba o infrastrukturę rowerową i nieustannie ją rozwija.

– Cieszymy się, że doceniona została praca, jaką w ostatnim czasie wykonaliśmy w Sopocie – mówi Marcin Skwierawski, wiceprezydent Sopotu. – W Sopocie mamy najwyższy  w Polsce odsetek dróg rowerowych względem wszystkich dróg. Prowadzimy wiele kampanii zachęcających do korzystania z roweru jako środka transportu. Sopot jest miastem krótkich dystansów i zachęcamy do korzystania z jednośladów, często sam dojeżdżam do pracy rowerem. Dużą popularnością cieszy się w mieście kampania Rowerowy Maj, w którym bierze udział naprawdę bardzo wielu sopockich uczniów i przedszkolaków. Tylko w tym roku oddamy dwie kolejne drogi rowerowe: połączenie Al. Niepodległości oraz ul. Haffnera oraz połączenie ul. 23 Marca i sanatorium Leśnik.

Sopot jest też trzecim największym udziałowcem projektu Roweru Metropolitalnego. Pierwsze jednoślady pojawią się w mieście jeszcze tej jesieni, w sumie będzie ich 164. Miasto prowadzi prace nad „Studium zrównoważonej mobilności”, dokumentem, który może istotnie zmienić sposób poruszania się po mieście. Modernizowane są już istniejące i budowane nowe ścieżki rowerowe, a także drogi rowerowe, których sopockie odcinki stanowią część szerszej infrastruktury, również tej o znaczeniu międzynarodowym.

Modernizacja dotyczy też rekreacyjnych szlaków rowerowych na terenie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Ponadto w sopockim UM jest już 5 elektrycznie wspomaganych rowerów wykorzystywanych przez urzędników do poruszania się po mieście w sprawach służbowych. Z takich jednośladów korzysta też sopocki ZOM (który dysponuje również elektrycznymi samochodami).

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...