„Szpital Przemienienia” w Sopocie. Niezwykłe słuchowisko na 70-lecie Empiku

Grafika przedstawiająca kobietę i mężczyznę siedzących przy stoliku z kawą i książkami
Fot. materiały prasowe EMPiK

Siedem słuchowisk zrealizowanych przez Empik we współpracy z Biblioteką Akustyczną to element kulturalnych obchodów 70-lecia firmy. Realizowane na żywo i organizowane w siedmiu miastach w Polsce: Katowicach, Wrocławiu, Poznaniu, Sopocie, Łodzi, Warszawie i Krakowie, powstają w oparciu o najciekawsze teksty polskiej prozy ostatnich siedmiu dziesięcioleci. Już 19 września w Klubie SPATiF w Sopocie będzie można uczestniczyć w słuchowisku przygotowanym na podstawie książki Stanisława Lema „Szpital Przemienienia”. Tekst wybrany przez kuratorkę projektu Sylwię Chutnik mówi o czasie, w którym wojna przerwała piękny sen o niepodległości. Wstęp jest wolny.

Z okazji swoich 70. urodzin Empik zabiera miłośników kultury i polskiej literatury w niezwykłą podróż w czasie. Każde słuchowisko będzie odgrywane na żywo tylko raz, co pozwoli poczuć wyjątkową magię i ulotność teatru. Aktorki i aktorzy, którzy na co dzień pracują przy realizowaniu tego rodzaju nagrań oraz przy produkcji audiobooków dla Biblioteki Akustycznej, zaprezentują przed publicznością kultowe teksty ostatniego siedemdziesięciolecia w wersji live. Każdy tekst przedstawienia na podstawie polskiej prozy związany jest z kolejną dekadą, w której działał Klub Międzynarodowej Prasy i Książki, a później jego spadkobierca: Empik. Pierwsze słuchowisko, na które złożyły się fragmenty powieści „Zły” Leopolda Tyrmanda odbyło się w Katowicach, podczas OFF Festivalu. To właśnie na Śląsku zaprezentowano tekst w wersji live, pokazując Warszawę lat 50. Kolejne przedstawienie „Prawiek i inne czasy” Olgi Tokarczuk miało miejsce na początku września we Wrocławiu.

Sopockie słuchowisko „Szpital Przemienienia” to powrót do 1945 roku. To właśnie od tej powieści zaczęła się droga pisarska Stanisława Lema. Autorowi udało się na małej przestrzeni, odciętego od świata szpitala psychiatrycznego, zainscenizować dramat człowieka jako istoty dziwacznie rozdartej między umysłem i ciałem, przy tym desperacko poszukującej sensu egzystencji. Słuchowisko mówi o czasie, gdy wojna przerwała sen o niepodległości. W przeciągu pięciu lat skończyła się nadzieja na stworzenie silnego państwa. Rok 1945 to ruiny i chaos, a w nim „zgruzowane” społeczeństwo – pozbawione złudzeń, ledwo stojące na nogach, ale zdeterminowane, aby żyć. Przedstawienie, tak jak i książka, przybiera kształt filozoficznego traktatu, w którym autor mierzy się z czasem wojennym i świeżymi ranami, które Polacy leczą do dziś.

Poruszając się przez kolejne dekady: od lat 40. do dwutysięcznych, słuchacze empikowego cyklu będą mieli okazję wziąć udział w wyjątkowej lekcji historii i literatury. Oprócz Katowic, Wrocławia i Sopotu słuchowiska zawitają jeszcze do czterech kolejnych polskich miast. W Warszawie pozornie stabilne lata 60. przypomni słuchowisko według „Pięknych dwudziestoletnich” Marka Hłaski. Kolejny przystanek na mapie to Kraków, przełomowe lata dwutysięczne poczujemy dzięki słuchowisku na podstawie „Wojny polsko-ruskiej pod flagą biało-czerwoną” Doroty Masłowskiej. Ikonicznym tekstem dla lat 80. stanie się zaś „Drzewo” Wiesława Myśliwskiego, a dzięki zrealizowanemu w Poznaniu na jego bazie słuchowisku, na żywo będzie można poczuć wiatr zmian u kresu epoki PRL. Natomiast w Łodzi, za sprawą „Szumów, zlepów, ciągów” Mirona Białoszewskiego publiczność na nowo odkryje świat propagandy, sukcesu i zagubienia w latach 70.

Cykl słuchowisk przygotowanych przez Empik to nie lada gratka dla wszystkich fanów literatury oraz historii. Przedstawienia realizowane na żywo to bazująca na najlepszej prozie i przez jej pryzmat snuta opowieść o 70 latach z kulturą, o tym jak przez ten czas kształtowała się i zmieniała, ale również poruszała i wpływała na jej odbiorców, w tym klientów Empiku. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny. Dodatkowo, słuchowiska będą także transmitowane na żywo na profilu Empik na Facebooku.

 

Stanisław Lem „Szpital Przemienienia” (trylogia „Czas Nieutracony”)

  • 19 września 2018 roku, godz. 19.00
  • Klub SPATiF w Sopocie
  • Lata czterdzieste: powojenny zamęt
  • kuratorka projektu, wybór tekstów: Sylwia Chutnik
  • reżyseria i produkcja: Anna Kotlonek-Kowalik
  • występują: Filip Kosior, Anna Szawiel, Maciej Więckowski, Tomasz Sobczak
  • realizacja dźwięku: Artur Królicki
  • oprawa muzyczna: Bartosz Guzik
  • koordynacja projektu: Jagoda Stuła
  • organizacja: Empik, Biblioteka Akustyczna
Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...