Obywatelski i kulturalny Sopot najlepszym miejscem do życia! Potrójny sukces miasta

Osoby spacerujące po ul. Bohaterów Monte Cassino w Sopocie
Fot. Jakub Pavlinec

W trzech na cztery z opublikowanych przez tygodnik „Polityka” rankingów polskich miast na pierwszym miejscu znalazł się Sopot. Kurort zwyciężył w ogólnopolskim rankingu miast na prawach powiatu pod względem jakości życia. To naukowe opracowanie przygotowane zostało przez zespół naukowców z Akademii Górniczo-Hutniczej oraz tygodnik „Polityka”. To nie wszystko – Sopot na najwyższych stopniach podium znalazł się także w rankingu miast obywatelskich oraz rankingu miast – kreatorów rozwoju kultury.

– Przede wszystkim dziękuję i gratuluję mieszkańcom Sopotu – komentuje ranking prezydent Sopotu Jacek Karnowski. – Dzięki ich wsparciu i zaangażowaniu możemy razem konsekwentnie zmieniać Sopot i sprawiać, że staje się jeszcze bardziej przyjaznym miejscem do życia. Czyste powietrze, wszechobecna zieleń, a jednocześnie bogata oferta miejsc pracy i możliwości spędzania czasu wolnego aktywnie i kulturalnie sprawiają, że w Sopocie dobrze się mieszka. Dobre szkoły, przedszkola dla wszystkich chętnych, wsparcie seniorów i osób niepełnosprawnych to dodatkowe, ale bardzo istotne atuty Sopotu.  

Ranking jakości życia
„Jakość życia to zjawisko wielowymiarowe – piszą organizatorzy rankingu. – Mają na nie wpływ zarówno czynniki materialne (np. warunki mieszkaniowe czy poziom płac), jak też niematerialne (edukacja, zdrowie, stan środowiska czy bezpieczeństwo)”.

Dlatego na potrzeby rankingu analizie poddano 10 kategorii:

  • edukacja,
  • czas wolny,
  • mieszkania,
  • samorząd,
  • praca,
  • środowisko,
  • społeczność,
  • bezpieczeństwo,
  • zdrowie,
  • komunikacja.

Sopot okazał się zdecydowanym liderem m.in. w kategoriach: edukacja, praca, komunikacja, środowisko, czas wolny czy społeczność. Na drugim miejscu znalazła się Warszawa, na trzecim – Kraków.

Wybór kategorii był zgodny z podobnymi opracowaniami z innych krajów, podobnie podczas doboru wskaźników badacze posługiwali się rekomendacjami metodycznymi OECD i Joint Research Center Komisji Europejskiej. Indeks główny jest średnią ważoną indeksów dla poszczególnych kategorii.

Ranking miast obywatelskich

Pierwsze miejsce wśród miast na prawach powiatu Sopot zajął po zbadaniu 23 wskaźników podzielonych na 5 kategorii: aktywność wyborcza, udział w organizacjach, kołach i stowarzyszeniach, zaangażowanie w życie publiczne, postawy obywatelskie oraz otwartość miasta na obywateli

„Najlepszym przykładem miasta, które było beneficjentem przemian społeczno-instytucjonalnych praktycznie na wszystkich etapach rozwoju, jest lider rankingu obywatelskości – Sopot. (…) Obecnie sopocianie są najbardziej ufni, dobroczynni i zaangażowani w życie publiczne ze wszystkich mieszkańców polskich miast” – czytamy w specjalnej publikacji „Polityki”.

Ranking miast obywatelskich przygotowany został przez Politykę Insight dla Fundacji Schumana. Kolejne pozycje zajęły Warszawa i Rzeszów.

Ranking miast – kreatorów rozwoju kultury

100 proc., czyli maksymalną liczbę, i pierwszą pozycję Sopot zdobył również w rankingu miast – kreatorów rozwoju kultury. Autorzy wzięli pod uwagę takie kwestie, jak: dostępność kultury, środki przeznaczone na działalność kulturalną oraz zaangażowanie mieszkańców w działalność w organizacjach pozarządowych albo grupach nieformalnych. Sopot zwyciężył, wyróżniając się przede wszystkim dostępnością do infrastruktury kulturalnej, działalnością miejskich organizacji kultury i znaczącymi kwotami przeznaczanymi dla NGO w ramach otwartych konkursów.

W pierwszej trójce znalazły się jeszcze Koszalin i Poznań. Ranking dotyczył miast na prawach powiatów.

 

Szczegóły na temat wszystkich rankingów znaleźć można w specjalnej publikacji „Polityki” pt. „Twoje miasto, twój wybór” oraz na stronie Twoje miasto, twój wybór

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...