EFNI 2018 – Sopot miastem inspirujących spotkań

Uczestnicy spotkania w ramach Zatok Dialogu
Fot. Fotobank.PL/UMS

26 września startuje Europejskie Forum Nowych Idei, jedna z największych w tej części kontynentu konferencji, poświęcona globalnym trendom, nowym ideom oraz przyszłości Europy. Na trzy dni Sopot zamieni się w centrum międzynarodowej debaty z udziałem liderów świata biznesu, charyzmatycznych mówców, polityków z całej Europy oraz autorytetów ze świata kultury i nauki. W tym roku również młodzież sopockich szkół będzie uczestniczyć w panelach i dyskusjach, nie tylko tych otwartych w ramach Zatok Dialogu.

Motyw przewodni tegorocznej, ósmej już edycji EFNI – „Nowy globalny porządek czy nowy globalny bałagan? Świat w nowej wersji: wizja i odpowiedzialność” nawiązuje do zmieniającego się dynamicznie otoczenia międzynarodowego. Dziś niespotykanemu rozwojowi technologicznemu, globalizacji, cyfryzacji rozwojowi przemysłu i pracy 4.0 towarzyszy polityczny populizm i nacjonalizm, nastroje protekcjonistyczne, podważanie sensu istnienia Wspólnoty Europejskiej, a dyskusję stają się coraz bardziej zażarte i coraz mniej kulturalne. EFNI to ekonomiczne Forum, które nie odcina się od humanistyki, polityki, idei kultury, futurystyki.

– Europejskie Forum Nowych Idei przyzwyczaiło nas, sopocian, do spotkań z wybitnymi panelistami, które dedykowane są mieszkańcom – mówi Jacek Karnowski, prezydent Sopotu. – Zatoki Dialogu to sopocki areopag– ożywcze i inspirujące rozmowy, ciekawe wnioski, prawdziwe dyskusje, a nie wykłady akademickie ekspertów. Bo serce Sopotu bije przez te trzy dni w rytmie EFNI.

W tym roku również młodzież sopockich szkół będzie uczestniczyć w panelach i dyskusjach, nie tylko tych otwartych w ramach Zatok Dialogu.

Warto pokazywać młodym ludziom, że można się ze sobą nie zgadzać, można się spierać, dyskutować, ale robić to należy na odpowiednim poziomie, szanując przy tym rozmówcę i jego poglądy. Warto położyć na to nacisk szczególnie teraz, kiedy kulturalna i twórcza debata, ścieranie się poglądów i wypracowywanie rozwiązań, nierzadko rodzi się w bólach. Nierzadko towarzyszy temu w dyskursie politycznym agresja słowna i manifestacja braku szacunku. Tu w Sopocie pokażemy, że możemy się mocno różnić, możemy mieć zupełnie różne wizje Polski i świata, ale łączy nas odpowiedzialność za każde wypowiedziane słowo – dodaje prezydent Karnowski.

W tym roku Konfederacja Lewiatan, organizator Forum, zapewni mieszkańcom Trójmiasta dwa dni niezwykłych spotkań otwartych. W czwartek, 27 września, od godz. 14.00 do 18.00 w Muszli Koncertowej na Skwerze Kuracyjnym odbywać się będą Zatoki Dialogu:

  • godz. 14.00-15.00, spotkanie z Jackiem Karnowskim, prezydentem Sopotu oraz eurodeputowanym Michałem Bonim. Tematem rozmowy będzie „Miasto otwarte, zapobieganie wykluczeniom”. Prowadzenie: Mikołaj Chrzan, redaktor naczelny „Gazety Wyborczej Trójmiasto”;
  • godz. 16.00-17.00, Czy demokracje umierają? Rozmowa z udziałem Wojciecha Sadurskiego, profesora Europejskiego Instytutu Uniwersyteckiego we Florencji i Uniwersytetu w Sydney i Radosława Markowskiego, dyrektorem Centrum Studiów nad Demokracją w SWPS;
  • godz. 17.00-18.00, Polska w Europie. Euro w portfelu. Spotkanie z Dariuszem Rosatim, posłem do Parlamentu Europejskiego. Prowadzenie: Mikołaj Kunica, dyrektor zarządzający i redaktor naczelny obszaru biznes i finanse, Wirtualna Polska 
  • godz. 18.00-19.00, Nigdy nie jesteśmy bezradni. Spotkanie z Henrykiem Wujcem. Prowadzenie: Konrad Piasecki, dziennikarz, TVN24

Ponadto w czwartek, 27 września, o godz. 15.00 odbędzie się współorganizowany przez Komisję Europejską Dialog Obywatelski o przyszłości Europy z udziałem Jyrki Katainena, wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej, komisarza UE ds. zatrudnienia, wzrostu, inwestycji i konkurencyjności. Spotkanie otwarte jest dla wszystkich chętnych, warunkiem wejścia na nie, jest bezpłatna rejestracja pod linkiem: Dialog Obywatelski 2018.

Z kolei w piątek, 28 września, od południa do godz. 18.00 w ramach Zatok Dialogu, odbywać się będą rozmowy wokół Manifestów Programowych z okazji Jubileuszu XX-lecia Konfederacji Lewiatan. Jubileusz jest podwójny: Konfederacja Lewiatan kontynuuje bowiem tradycje przedwojennego Centralnego Związku Polskiego Przemysłu, Handlu i Finansów, założonego przez Andrzeja Wierzbickiego w 1919 r. Wśród tematów spotkań:

  • godz. 12.00-13.00, Klimat. Spotkanie z Jerzym Buzkiem. Prowadzenie: Karolina Zbytniewska, redaktor naczelna EurActiv.pl
  • godz. 13.00-14.00, Równość. Rozmowa z udziałem Małgorzaty Fuszary, Roberta Biedronia i Doroty Warakomskiej. Prowadzenie: Aleksandra Klich, redaktor naczelna „Wysokich Obcasów", zastępczyni redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej Edukacja i praca"
  • godz. 14.00-15.00, Edukacja i Praca. Spotkanie z Magdaleną Środą. Prowadzenie: Dorota Warakomska
  • godz. 15.00-16.00, Przedsiębiorczość i gospodarka. Rozmowa z Andrzejem Olechowskim i Henryką Bochniarz. Prowadzenie: Konrad Piasecki, dziennikarz, TVN24
  • godz. 16.00-17.00, Dialog. Rozmowa z udziałem Doroty Gardias. Prowadzenie: Maciej Głogowski, TOK FM
  • godz. 17.00-18.00, Europa. Czy grozi nam polexit? Spotkanie z Danutą Hübner. Prowadzenie: Karolina Zbytniewska, redaktor naczelna EurActiv.pl

Mieszkańcy Sopotu, kuracjusze i turyści na Skwerze Kuracyjnym będą także wspólnie budować Drzewo Myśli na 100-lecie. Zgodnie z ideą „niech Twoja myśl zmieni się w liść”, każdy będzie mógł dokończyć zdanie: „Myślę, że w moim życiu ważne jest…”. Następnie, z pomocą animatorów, zostanie to zapisane i zawiśnie na Drzewie. Będzie to okazja do poznania się i poszukania tego, co nas łączy. W ten prosty sposób każdy zobaczy, czym kierują się w życiu ludzie stojący obok.

Inspiracją mają być lektura manifestów Lewiatana – ogłaszanych raz w roku dokumentów, prezentujących wartości i postulaty Lewiatana. Teksty manifestów zostaną rozwieszone wokół Skweru Kuracyjnego.

O godz. 20.00 wielki finał. Podczas wieczoru, prowadzonego przez Grażynę Torbicką, Drzewo Myśli rozbłyśnie i ogłoszony zostanie Manifest Lewiatana na 100-lecie. Organizatorzy zapraszają też na recital Igora Herbuta. Pierwszy utwór, muzyczny manifest Kory – „Krakowski Spleen”, wszyscy spróbują zaśpiewać razem.

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...