„Kwiaty zła” o przemocy, wojnie, niszczeniu…

Matki Polki na wyrębie, Park Lotników, Kraków 4 marca. Performans Cecylia Malik i Matki Polki na Wyrębie, fot. Tomasz Wiech
Matki Polki na wyrębie, Park Lotników, Kraków 4 marca. Performans Cecylia Malik i Matki Polki na Wyrębie, fot. Tomasz Wiech

W Państwowej Galerii Sztuki oglądać można prace artystów, m.in. z Polski, Niemiec, Rosji, Wenezueli, Meksyku, komentujących, odnoszących się do istotnych dla nich zagrożeń współczesnego świata. Wystawa zatytułowana „Kwiaty zła” wernisaż będzie miała 28 września o godz. 19.30, potrwa do 13 stycznia 2019 r.

A w sobotę, 29 września, o godz. 12.00, kuratorzy wystawy, Małgorzata Kaźmierczak i Artur Grabowski, oprowadzą po ekspozycji, opowiedzą o idei wystawy i międzynarodowym gronie artystów, których zaprosili do tego projektu. Oprowadzanie jest bezpłatne, obowiązuje bilet wstępu do galerii.

Dychotomia zawarta w tytule tomiku Charlesa Baudelaire’a: „Kwiaty zła” działa na wyobraźnię. Kwiaty kojarzone jako piękne, delikatne i wiotkie skontrastowane zostały z najogólniej rozumianym złem, niegodziwością, zbrodnią, upodleniem i śmiercią. Tytuł ten jest wieloznaczny – może zarówno oznaczać poszukiwanie piękna w brzydocie i złu, jak i skupiać się na jego atrakcyjności i kuszącej mocy.

Artyści biorący udział w wystawie wypowiadają się na temat tego, w czym widzą zagrożenie – zainspirowani jej tytułem mówią o przemocy, wojnie, niszczeniu środowiska, zniewoleniu przez reżimy polityczne, homofobii, ksenofobii i rasizmie. Większość prac powstała specjalnie na tę wystawę, a spora część stanowi dokumentację sztuki performance – sztuki, której manifestacyjna forma sprzyja zajmowaniu stanowiska wobec aktualnych problemów.  

Artyści: Przemysław Branas, Mary Coble, Deborah Castillo, Dariusz Fodczuk, Nadia Granados, Moshtari Hilal, Fatimah Jawdat, Aleksandra Kubiak, Cecylia Malik/Kolektyw Matki Polki na Wyrębie, Yasmeen Mjalli, Erika Ordos, Bartłomiej Otocki, Petr Pavlensky, Jacek Piotrowicz, Mariusz Sołtysik, Katia Tirado, Mariusz Waras, Andrzej Wasilewski, Monika Zawadzki.

 

 

 

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...