Dofinansowanie do wymiany ogrzewania

Zielone drzewa w Sopocie
Fot. Fotobank.PL/UMS

Wniosek Gminy Miasta Sopotu został zakwalifikowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku do dofinansowania w ramach konkursu pn.: „Wymiana źródeł ciepła w budynkach wielorodzinnych”.

Do udziału w konkursie zakwalifikowano wnioski dwudziestu właścicieli lub najemców lokali w budynkach wielorodzinnych z terenu Sopotu. Oznacza to, że w tych lokalach zostaną zlikwidowane piece węglowe i zastąpione systemami proekologicznymi, dwufunkcyjnymi kotłami opalanymi gazem.

Planowany koszt kwalifikowany zadania wynosi 382 874 zł. Dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku wyniesie do 51 660 zł, a dofinansowanie z budżetu Gminy Miasta Sopotu 99 800 zł.

Korzystanie z ekologicznego systemu ogrzewania spowoduje, że w powietrzu, którym wszyscy w Sopocie oddychamy, będzie mniej substancji szkodliwych:

  • pyłów ogólnych – 2,049 Mg/rok
  • SO2 – 0,984 Mg/rok
  • NOx – 0,001 Mg/rok
  • CO – 4,584 Mg/rok
  • CO2 – 35,611 Mg/rok

Obniżenie emisji substancji szkodliwych spowoduje, że emisja równoważna wyniesie 9,221 Mg/rok.

Likwidacja pieców węglowych to krok w dobrym kierunku, bowiem niska emisja, która występuje podczas ich użytkowania, ma negatywny wpływ nie tylko na środowisko, ale przede wszystkim na nasze zdrowie. Jest powodem wielu chorób układu oddechowego, alergii, bólów głowy, układu krążenia, chorób wątroby, chorób skórnych, zaburzeń hormonalnych, a nawet nowotworów.

Niebezpieczne związki chemiczne wnikają do gleby, a tym samym przenikają do roślin, które później stanowią część naszego pożywienia. Niska emisja przyczynia się do występowania smogu, kwaśnych deszczy, podwyższenia średniorocznych temperatur i ma wpływ na zmiany klimatu. Stąd też działania prowadzące do obniżenia niskiej emisji są bardzo potrzebne.

 

 

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...