Nowe pracownie dostępne dla osób poruszających się na wózkach

Sala Doświadczania Świata
Sala Doświadczania Świata. Fot. MOPS Sopot

Od 1 października 2018 r. oferta Środowiskowego Domu Samopomocy – Ośrodka Adaptacyjnego MOPS Sopot została wzbogacona o nową Pracownię Arteterapii oraz Salę Doświadczania Świata. Miejsca te są dostosowane dla osób z niepełnosprawnościami ruchowymi, poruszającymi się na wózkach.

Środowiskowy Dom Samopomocy – Ośrodek Adaptacyjny MOPS Sopot jest ośrodkiem zapewniającym w systemie dziennym terapię osobom z niepełnosprawnością intelektualną, odciążającym ich rodziny i opiekunów od stałej opieki. Nowe pracownie umożliwiają m.in. terapię odpowiadającą indywidualnym potrzebom osób z niepełnosprawnościami, dodatkowe wsparcie osób z niepełnosprawnością sprzężoną, spektrum autyzmu oraz poruszających się na wózkach.

W nowej Pracowni Arteterapii będą prowadzone zajęcia zgodnie z preferencjami uczestników, m.in. grafika komputerowa czy zajęcia z witrażu artystycznego. Pracownia wyposażona została w stanowisko komputerowe ze stolikiem z regulowaną wysokością do różnych wózków inwalidzkich oraz komputerem przystosowanym dla osób z niepełnosprawnościami. W kąciku fizjoterapii dla uczestników Ośrodka dostępna jest m.in. bieżnia, rower stacjonarny oraz stepper, a także kącik wypoczynkowy.

W Ośrodku Adaptacyjnym powstała również Sala Doświadczania Świata. To specjalnie wyodrębnione pomieszczenie, wyposażone w urządzenia stymulujące rozwój zmysłów (m.in. tunel lustrzany, kolumnę świetlną, zestaw światłowodów do światłolecznictwa). Dzięki takiej wielozmysłowej terapii osoby z niej korzystające na nowo postrzegają świat, bardziej spontanicznie i osobiście, ponieważ sala ta to świat przeżyć, w którym uczestnik czuje się dobrze, ma swobodę i możliwość wyboru bodźców oraz czasu koncentrowania się na nich.

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...