Sopot Jazz Festival 2018

Tomasz Dąbrowski gra na trąbce
Tomasz Dąbrowski. Fot. materiały promocyjne organizatora

Tegoroczna edycja jesiennego sopockiego festiwalu jazzowego rozpoczyna się 4 i potrwa do 6 października. Progres, tolerancja i otwartość na nowe kierunki to motywy przewodnie festiwalu. W sopockim Grand Hotelu, na Scenie Kameralnej Teatru Wybrzeże a także w Teatrze BOTO i klubie Atelier zobaczymy i usłyszymy niemal 40 muzyków z 14 krajów.

W programie Sopot Jazz Festival 2018 znajduje się osiem projektów, siedem z nich  powstało na specjalne zamówienie festiwalu. Tegoroczna edycja festiwalu będzie ostatnią pod przewodnictwem Grega Osby’ego.

4 października w sali kameralnej Teatru Wybrzeże w Sopocie, koncert międzynarodowej formacji Mn’Jam Experiment, która po raz pierwszy wystąpi w Polsce, rozpocznie tegoroczny Sopot Jazz Festival. Będzie to multimedialne wydarzenie muzyczne z udziałem efektów wizualnych i sztuk plastycznych, których połączenie wyznacza nowy kierunek w improwizacji. Tego samego wieczoru usłyszymy Federicę Michisanti, basistkę i kompozytorkę z Rzymu, która jest jednym z najciekawszych talentów nowej generacji. Na sopocki festiwal do swojego trio (Simone Maggio - fortepian, Gianluca Vigliar - skasofon), zaprosiła gościa specjalnego - trębacza, Francesco Lento.

5 października przeniesiemy się do legendarnego Grand Hotelu. Koncert kwartetu Marty Wajdzik, saksofonistki altowej i sopranowej, kompozytorki najmłodszego pokolenia (2001r.), rozpocznie drugi dzień festiwalowy. Artystka z pewnością zachwyci publiczność wyjątkowym  talentem, oraz własnymi kompozycjami. W jej zespole wystąpią wyróżniający się muzycy: Bogusław Kaczmar – fortepian, Kamila Drabek – kontrabas oraz Adam Wajdzik – perkusja. Popis dwóch różnych stylów wokalnych, Aliny Rostotskiej i Kuby Badacha w polsko rosyjskim projekcie CONNECTED  to kolejny koncert tego wieczoru. Wokaliści oczarują publiczność  różnorodnymi, a zarazem dopełniającymi się interpretacjami i wariacjami opowiadań muzycznych. W zespole wystąpi jeden z czołowych pianistów europejskich Dominik Wania, kontrabasistka z Moskwy Daria Chernakova oraz perkusista Grzegorz Pałka. Wieczór zakończy koncert zespołu BROTHER to BROTHER, w którym do dwóch braci z Kuby (Jorge Vistel & Maikel Vistel) dołączy dwóch braci z Polski (Bartłomiej Oleś & Marcin Oleś). Oni oraz ich gość specjalny pianista Luis Guerra z Kuby zaprezentują niezwykłe joint venture będące wspaniałym przykładem tego, jak jazz skutecznie wypełnia luki językowe i kulturowe.

6 października, ostatniego dnia festiwalu, również w sopockim Grand Hotelu, jako pierwszy  usłyszymy George Braith Band. Amerykański saksofonista George Braith to niewątpliwy innowator i niedoceniona legenda zarazem. Jego występ w Sopocie to polski debiut tego powszechnie lubianego bywalca sceny nowojorskiej i międzynarodowej, ale także jego niesamowitego muzycznego wynalazku "The Braithaphone", jedynego takiego instrumentu, który trzeba usłyszeć, żeby w niego uwierzyć. Podczas festiwalu z artystą wystąpią wybitni polscy muzycy: Joachim Mencel (fortepian), Adam Kowalewski (kontrabas) i Kazimierz Jonkisz (perkusja). Kolejna propozycja tego wieczoru to koncert  Tala Cohen'a - pianisty pochodzącego z Izraela, wychowanego w Australii, obecnie rezydenta USA z unikalną wizą geniusza. Do współpracy podczas Sopot Jazz Festival zaprosił uznanego trębacza Tomasza Dąbrowskego  rezydującego w Szwecji, Barry Donohue'a - irlandzkiego kontrabasistę, oraz perkusistę Jakuba Miarczyńskiego.

W finałowym koncercie Sopot Jazz Festival wystąpi zespół AXON, to nowa supergrupa z udziałem wybitnych saksofonistek: Tineke Postma (saksofon altowy)/ Holandia, Lauren Sevian (saksofon barytonowy)/ USA,  Roxy Coss (saksofon tenorowy)/ USA. Trio saksofonistek zagra z wybitnym pianistą i aranżerem Piotrem Wyleżołem, Maxem Muchą na kontrabasie, oraz słowackim perkusistą Dawidem Hodkiem. AXON zaprezentuje wyjątkowe i ekscytujące połączenie współczesnego ognia z tradycyjnymi wartościami.

Po wieczornych koncertach, pierwszego dnia w sali kameralnej Teatru Wybrzeże w Sopocie, a w kolejne dni w Sofitel Grand Sopot Hotel zapraszamy na jam session, w czwartek i sobotę do klubu festiwalowego Teatr BOTO, a w piątek do klubu Atelier. W ramach Sopot Jazz Festival odbędą się również mistrzowskie warsztaty jazzowe, 4 października z pianistą, Talem Cohenem w Akademii Muzycznej w Gdańsku, a 5 października z saksofonistą Tineke Postma w Teatrze BOTO. Bilety są dostępne na stronie organizatora.

Sopot Jazz Festival organizowany jest przez miasto Sopot i Bałtycką Agencję Artystyczną BART. Zrealizowano przy wsparciu finansowym Miasta Sopotu.

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...