Od palety do zapisu cyfrowego

Praca Adama Harasa „Trzy strefy”
„Trzy strefy”, druk, 100x100 cm, 2017. Fot. materiały prasowe PGS

„Adam Haras. Od palety do zapisu cyfrowego” to tytuł najnowszej wystawy w Państwowej galerii Sztuki w Sopocie, której wernisaż odbędzie się 25 października o godz. 19.30.

Adam Haras w latach 70., wraz z pojawieniem się nowych mediów, poddał analizie język artystyczny i podjął próbę tworzenia nowych ekwiwalentów wizualnych uzyskiwanych za pomocą nowoczesnych środków przekazu, wykorzystując fotografię, wideo, techniki komputerowe. Efektem jego poszukiwań są liczne eksperymenty artystyczne na pograniczu malarstwa, rzeźby, fotografii i grafiki. Wystawa w Państwowej Galerii Sztuki jest przekrojem przez dziesięciolecia kariery artystycznej Adama Harasa pokazująca poszczególne tendencje w twórczości sopockiego artysty.

Wystawę będzie można oglądać od 26 października do 2 grudnia.

Informacje na temat wystawy mogą Państwo znaleźć na naszej stronie internetowej www.pgs.pl oraz na Facebooku.

Adam Haras:

Na wystawie „Od palety do zapisu cyfrowego” prezentuję obszerny pokaz moich prac powstałych od końca lat 60. do roku 2018. W skład tego wchodzi malarstwo figuratywne zaliczane wówczas do nowej figuracji. W latach 70. na pograniczu malarstwa i rzeźby powstały formy przestrzenne o powtarzalnych strukturach w powiązaniu z kolorem. Były one prezentowane w roku 1978 na Biennale Młodych w Paryżu.

Cykl „Biogramy” powstał w latach 2000 i inspirowany był obserwacją natury, jednak nie jej zewnętrznością, lecz wewnętrzną strukturą, tak jak powtarzalne rytmy i cykle zjawisk w naturze. W następnych latach zajmowałem się strukturą koloru i barwy stosując jedynie podstawowe kolory z ich tonalnością i transparentnością. Powstał wówczas cykl prac pt. „Składanie kolorów”. Zagadnienie barwy światła z jej złożonością i odmienną mechaniką powstawania obrazu cyfrowego prezentuję między innymi w pracach „Podwójna addycja” czy „Trzy strefy”. Jest to cykl w toku, nieskończony.

Miejsce: Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie

Wernisaż: 25 października, godz. 19.30

Wystawa: od 26 października do 2 grudnia, wtorek-niedziela w godz. 11.00-19.00

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...