„Skłodowska. Radium Girl” w Teatrze na Plaży

Scena ze spektaklu Skłodowska. Radium Girl”
Fot. Bartek Warzecha

Bohaterką spektaklu, który przedstawi Teatr Papahema, jest jedna z najsłynniejszych, najbardziej znanych i rozpoznawalnych w świecie Polek, Maria Skłodowska-Curie. Postać naszej noblistki, jej życiowa postawa, zostały wykorzystane do przedstawienia ważnych społecznie tematów, jak choćby respektowanie praw kobiet. Spektakl Agaty Biziuk będzie wystawiony w Teatrze na Plaży 3 listopada o godz. 19.00.

Autorzy przedstawienia wyszli z założenia, że Skłodowska jest ikoną popkultury i tak, jak Madonna czy Marilyn Monroe, może kształtować zbiorową wyobraźnię. Spektakl przewrotnie używa figury Marii, by poruszyć kwestie szeroko rozumianej wolności, respektowania praw kobiet, wieloaspektowego przekraczania własnych granic, naruszania prywatności osób publicznych, przerostu ego i ambicji, a także, przynależnej systemowi edukacji, tendencji do zamykania ludzkiego życia w banalnych formułkach.

Istotne zagadnienia społeczne konfrontowane są z życiową postawą noblistki, której przywraca się prawo do szczerej, intymnej, nierzadko kontrowersyjnej wypowiedzi. Korzystając z języka teatru ożywionej formy, twórcy w dynamiczny i groteskowy sposób przybliżają bogaty w paradoksy fenomen zjawiska, jakim jest Maria Skłodowska-Curie.

Spektakl przeznaczony jest dla osób powyżej 16. roku życia

Tekst i reżyseria: Agata Biziuk
Scenografia: Katarzyna Pielużek
Muzyka: Natasza Topor
Choreografia: Anna Sawicka-Hodun
Projekcje: Patryk Bychoski
Reżyseria światła: Maciej Iwańczyk
Konsultacje chemiczne: Marzanna Rutkowska
Obsada: Paulina Moś, Helena Radzikowska, Paweł Rutkowski, Mateusz Trzmiel

 

 

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...