Sopockie requiem – tym, którzy odeszli

Znicz i kwiaty stojące na grobie
Fot. Fotobank.PL/UMS

„Requiem aeternam dona eis, Domine…” – od tych słów rozpoczyna się msza żałobna, a znaczenie tych słów jest nam dobrze znane: „wieczny odpoczynek racz im dać Panie…”. Zmarłym sopocianom poświęcona będzie msza św. oraz koncert, który odbędzie się 3 listopada w kościele pw. św. Jerzego w Sopocie. Początek o godz. 18.00. Wstęp jest wolny.

W ten sposób w wymiarze eschatologicznym (teologicznym), ale i muzycznym, organizator – Sopocki Chór Kameralny Continuo – chciałby zapoczątkować coroczny cykl koncertów. Właśnie teraz, w czasie, w którym wszyscy pochylamy się nad grobami swoich bliskich, przyjaciół, kapłanów, ludzi, którzy tworzyli społeczność Sopotu i nie tylko. W ten sposób chcą raz jeszcze przywołać pamięć o naszych zmarłych, także o tych, o których być może już nikt nie pamięta. Każdego roku chcą wspominać i modlić się za tych, którzy odeszli – wyśpiewując requiem aeternam różnych twórców.

W tym roku Sopocki Chór Kameralny Continuo oraz zaprzyjaźniony z nim Chór Kakofonia z Kartuskiego Centrum Kultury, przygotowany przez dr hab. Małgorzatę Kuchtyk, proponują „Requiem” Gabriela Fauré. Partie solowe wykonają Barbara Lewicka – sopran oraz Łukasz Górczyński – bas, przy organach zasiądzie Hanna Dys, a za pulpitem dyrygenckim stanie i nad całością czuwać będzie dr Arkadiusz Wanat.

Requiem, które czerpie z tekstów mszy żałobnej, opracowywane przez wielu kompozytorów (m.in. tak popularnych jak Mozart czy Verdi) jest wyrazem ich głębokiej wiary. Nie inaczej w przypadku „Requiem” Fauré. Obcując z tym utworem, przeżywamy różne emocje: gniew, niepewność, spokój, by wreszcie w ostatniej części, „In paradisum”, otrzymać obraz raju, do którego wprowadzą nas aniołowie – tam, gdzie będzie już tylko wieczny odpoczynek – aeternam habeas requiem.

Pomysłodawcą i organizatorem koncertu jest Sopocki Chór Kameralny Continuo wraz z jego kierownikiem artystycznym dr. Arkadiuszem Wanatem, a także zaangażowana we współorganizację Parafia Garnizonowa pw. św. Jerzego w Sopocie z gospodarzem tego miejsca, księdzem proboszczem Janem Wołyńcem.

Więcej informacji: Sopocki Chór Kameralny Continuo

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...