Dystyngowana elegancja, czyli Międzynarodowe Zawody w Ujeżdżeniu

Zawodniczka na koniu podczas zawodów w ujeżdżeniu
Fot. ©Sweetieisafruit

Na Hali Pomarańczowej sopockiego Hipodromu w dniach 9-11 listopada będzie można zobaczyć zmagania mistrzów ujeżdżenia z całej Europy. Odbędą się tu Międzynarodowe Zawody w CDI 3*. Wstęp jest wolny, początek o godz. 9.00.

Ujeżdżenie to najbardziej elegancja z dyscyplin jeździeckich. Uważana także za najwyższy stopnień wtajemniczenia. Polega na wykonaniu przez jeźdźca i konia odpowiednich figur. Konkursy ujeżdżeniowe odbywają się na placu zwanym czworobokiem, oceniane są każdorazowo aż przez pięciu sędziów, którzy w skupieniu analizują każdy, nawet najdrobniejszy ruch konia, każdą zmianę tempa i kierunku jazdy. Jeździec i koń prezentują figury i chody: stęp, kłus i galop, płynne przejścia pomiędzy chodami oraz zmiany tempa. Wszystkie ruchy konia powinny być wykonane przy użyciu niewidocznych pomocy i bez widocznego wysiłku ze strony zawodnika.

Niezwykła trudność polega na długim procesie przygotowywania – znacznie dłużej niż w innych dyscyplinach jeździeckich trwa, zanim zawodnik i koń się zgrają, a osiągnięcie wymaganej perfekcji zajmuje czasami lata. Marzeniem każdego zawodnika uprawiającego ten sport jest dojście do takiej harmonii i wzajemnego zgrania się z koniem, by rozumiał on nie tyle ruch człowieka, ale samo napięcie mięśni, które zaledwie sugeruje zamiar zmiany kierunku jazdy czy rodzaju chodu. Osiągnięcie tak perfekcyjnej synchronizacji wymaga wielu lat ćwiczeń i ogromnej cierpliwości.

Dla podkreślenia elegancji tego sportu wymagany jest specjalny strój i rząd, które są szczegółowo opisane w regulaminie. Nie ma mowy o dowolności, strój zawodnika składa się obowiązkowo z czarnego lub granatowego fraka, cylindra, białych lub kremowych bryczesów, plastronu lub krawata, rękawiczek, długich czarnych butów i ostróg. Ze względów bezpieczeństwa młodzi zawodnicy muszą, a starsi mogą nosić – zamiast cylindra – kask. Z kolei jeźdźcy uprawnieni do noszenia munduru mogą w nim występować na zawodach. Wówczas zamiast ukłonu obowiązuje salutowanie.

U konia obowiązuje specjalne siodło ujeżdżeniowe, zaś sam koń musi być zadbany i czysty, a jego grzywa zapleciona.

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...