Sopot – naturalnie kulturalne miasto dla wszystkich

Wieczesław Augustyniak, przewodniczący Rady Miasta Sopotu i Jacek Karnowski, prezydent Sopotu
Wieczesław Augustyniak, przewodniczący Rady Miasta Sopotu i Jacek Karnowski, prezydent Sopotu. Fot. Fotobank.PL/UMS

Exposé Jacka Karnowskiego, prezydenta Sopotu, wygłoszone 19 listopada 2018 r. podczas pierwszej sesji Rady Miasta Sopotu nowej kadencji

Jest mi szczególnie miło, że jest dzisiaj z nami Henryk Ledóchowski i Jan Kozłowski – moi poprzedni szefowie i nauczyciele oraz Barbara Pilarczyk, z którą wiele lat współpracowałem. Dziękuję także za obecność żołnierzom Armii Krajowej oraz mecenas Romanie Orlikowskiej-Wrońskiej, która ma ogromny wkład w walkę o demokratyczną Polskę.

Dziękuję także mojej Rodzinie, Żonie i Córce, które są na sali.

Chciałbym w naszym imieniu podziękować wszystkim mieszkańcom za wspaniałą frekwencję, rekordową w historii Sopotu i w Polsce. Sopocianie to bardzo obywatelskie społeczeństwo. Także frekwencja podczas Sopockiego Budżetu Obywatelskiego pokazała, że mieszkańcy są ludźmi, dla których warto ciężko pracować.

Gratuluję wszystkim radnym wyboru, niezależnie od opcji. Szczególnie tym, którzy powtórzyli swój sukces. Nowym radnym życzę wytrwałości, powodzenia i reelekcji.

Duże podziękowania chciałbym skierować do urzędników i pracowników komunalnych – gdyby nie ich ciężka codzienna praca, nie byłoby takiego rozwoju miasta.

Dziękuję za głosy oddane na Platformę Sopocian, głosy na Sopot solidarny, otwarty, przyjazny i europejski. Głosy na kampanię uczciwą, radosną, pozytywną, kampanię  codziennych rozmów z mieszkańcami. Obiecuję, że będą one kontynuowane, najbliższe jeszcze w tym roku będą dotyczyły nowego budżetu miasta.

Naszym największym zadaniem będzie wspólne opracowanie nowej strategii Sopotu na lata 2020-2030/40. Kluczową kwestią w nowej strategii powinny być sprawy społeczne: likwidacja wszelkich wykluczeni, pomoc osobom niepełnosprawnym.

Chcemy, aby każdy w naszym domu Sopocie czuł się dobrze, dlatego pomoc drugiemu człowiekowi oraz budownictwo komunalne to będą priorytety naszej pracy.

W obszarze służby zdrowia najważniejsze będzie uruchomienie szpitala geriatrycznego – wierzę, że będzie symbolem nowoczesności.

Chcemy także bardziej otworzyć się na uzdrowisko i solankę – to nasze bogactwo, którego jeszcze do końca nie odkryliśmy.  

W kulturze będziemy kontynuować kierunek obrany przez wiceprezydent Joannę Cichocką-Gulę. Będziemy dążyli do zwiększenia współuczestnictwa mieszkańców w kulturze, m.in.: przez rozwój domów sąsiedzkich oraz do promocji miasta poprzez kulturę.

Pomimo, że mamy czyste powietrze i dużo zieleni, będziemy kontynuować działania w obszarze ekologii. Chcemy zlikwidować niemal wszystkie piece węglowe, także w mieszkaniach komunalnych – będzie to jedno z głównych zadań wiceprezydenta Marcina Skwierawskiego.

Będziemy także kontynuować odtwarzanie szpalerów drzew wzdłuż sopockich ulic.

Dużym wyzwaniem będzie ograniczenie ruchu samochodowego, stworzenie przyjaznych standardów dla pieszych, rozwój inteligentnego transportu elektrycznego oraz interaktywnych platform komunikacyjnych.

Najważniejsza dla nas jest stałą troska o wysoką jakość życia w Sopocie – zdrowie, oświata i sport, głownie młodzieżowy i dostępny dla seniorów to ważne obszary nowej strategii.

W planowanym budżecie ważne miejsce zajmą wydatki inwestycyjne współfinansowane ze środków UE. Musimy z tej szansy skorzystać. Ale przy pracy nad nową strategią będziemy weryfikować, jakie inwestycje są dla mieszkańców kluczowe.

Kapitalne znaczenie ma budowa metropolii, którą rozpoczął Paweł Adamowicz.

Sopot nie jest samotną wyspą, trzeba współpracę kontynuować, aby mieszkańcom na co dzień żyło się lepiej. Liczę na współpracę ze wszystkimi radnymi.

Naszym hasłem niech będzie: Sopot naturalnie kulturalne miasto dla wszystkich.

 

*** 

Prezydent poinformował, że będzie kontynuował współpracę z wiceprezydentami: Joanną Cichocką-Gulą i Marcinem Skwierawskim oraz ze Skarbnikiem Miasta, Mirosławem Goślickim i Sekretarzem Miasta, Wojciechem Zemłą. 

Prezydium Rady Miasta Sopotu

Radni Sopotu zdecydowali o wyborze Wieczesława Augustyniaka na Przewodniczącego Rady Miasta Sopotu. Była to jedyna zgłoszona kandydatura. Za jej poparciem głosowało 17 radnych. 2 wstrzymało się od głosu. 

Na stanowisko Wiceprzewodniczących Rady Miasta Sopotu zgłoszono 4 kandydatury:

Piotra Bagińskiego (radny, który otrzymał najwięcej – 903 głosy w wyborach), Jarosława Kempy, Grażyny Czajkowskiej oraz Bartosza Łapińskiego.

Najwięcej głosów w tajnym głosowaniu otrzymali Piotr Bagiński (12 głosów) oraz Jarosław Kempa (11 głosów) i to oni objęli funkcje Wiceprzewodniczących Rady Miasta Sopotu.  

Składy osobowe komisji Rady Miasta Sopotu będą ustalane na kolejnej sesji Rady Miasta Sopotu, zaplanowanej na najbliższy poniedziałek, 26 listopada o godz. 10.00.

 

KWW Platforma Sopocian Jacka Karnowskiego

 1. Wieczesław Augustyniak
 2. Piotr Bagiński
 3. Maria Filipkowska-Walczuk
 4. Aleksandra Gosk
 5. Jacek Karnowski (będzie Zbigniew Duzinkiewicz)
 6. Piotr Kurdziel
 7. Tomasz Lipiński
 8. Anna Łukasiak
 9. Lesław Orski
 10. Natalia Pobłocka
 11. Marcin Skwierawski (będzie Jerzy Smolarek)
 12. Marcin Stefański
 13. Grzegorz Wendykowski

KW Prawo i Sprawiedliwość

 1. Jan Karasowski
 2. Bartosz Łapiński
 3. Paweł Petkowski
 4. Michał Stróżyk

KWW Kocham Sopot

 1. Grażyna Czajkowska
 2. Wojciech Fułek
 3. Jerzy Hall
 4. Jarosław Kempa
Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...