„Odmowa” Rafała Milacha. Wystawa w PGS

Rafał Milach, Chasing a White Horse 2013
Rafał Milach, Chasing a White Horse 2013. Fot. materiały prasowe PGS

Państwowa Galeria sztuki w Sopocie zaprasza na wystawę fotografii Rafała Milacha. Wernisaż odbędzie się 23 listopada o godz. 19.30. Artysta w swoich pracach podejmuje tematy związane z transformacją w państwach dawnego bloku wschodniego. Zdjęcia m.in. z Czech, Gruzji, Azerbejdżanu czy Białorusi można oglądać do 10 lutego 2019 r. Kuratorem wystawy jest jeden z czołowych polskich znawców fotografii Adam Mazur.

„Odmowa” jest próbą wizualnego przedstawienia różnych systemów kontroli i wywierania nacisku. W proces formatowania i przesuwania znaczeń oraz tworzenia nowych ideologii wpisują się zarówno niewinne gesty, jak i sprawdzone zabiegi socjotechniczne. W zależności od regionu różnią się intensywnością, skalą i metodami, natomiast wszystkie służą konkretnej utopijnej wizji narzucanej przez aparat władzy. Jedynym odnotowanym tu przypadkiem zaburzenia tego schematu był incydent w białoruskim kołchozie Krejwańcy, gdzie oracz Walerij, miejscowy przodownik pracy, mimo wyraźnego polecenia przełożonych, odmówił współpracy z fotografem…

Rafał Milach – rocznik 1978, pochodzący z Gliwic fotograf, artysta wizualny, autor książek. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach oraz Instytutu Twórczej Fotografii na Uniwersytecie Śląskim w czeskiej Opawie (obecnie wykładowca tej uczelni). Autor nagradzanych książek, m.in. „The Winners”, „7 Rooms” i „Pierwszy marsz dżentelmenów”. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Magnum Foundation i Europejskiej Fundacji Kultury. Laureat konkursu World Press Photo oraz finalista prestiżowej Deutsche Börse Photography Prize 2018. Współzałożyciel kolektywu Sputnik Photos.

Miał wiele wystaw w Polsce i na świecie. Jego prace znajdują się w kolekcjach Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie, Fundacji Sztuki Polskiej ING, Muzeum w Gliwicach, Kiyosato, Museum of Photographic Arts (Japonia), Brandts w Odense (Dania). Od 2018 roku nominowany członek Magnum Photos, prestiżowej agencji fotograficznej powstałej w 1947 roku. W 2017 r. był rezydentem sopockiego Festiwalu Fotografii „W Ramach Sopotu”.

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...