Piękne i magiczne święta – zapraszamy do Sopotu

Świecąca choinka na Placu Przyjaciół Sopotu
Fot. Fotobank.PL/UMS

Bajecznie przystrojone miasto, kolorowe choinki, ozdoby i dekoracje przestrzenne, girlandy, kurtyny i projektory świetlne – to znak, że wielkimi krokami nadchodzą najbardziej kolorowe święta – Bożego Narodzenia. Nie możemy zagwarantować, że będą śnieżne czy mroźne, ale zrobiliśmy wszystko, by w Sopocie były bajkowo pięknie.

Girlandy i dekoracje przestrzenne
Podobnie jak w minionym roku iluminacja Sopotu obejmuje kurtyny świetlne na Al. Niepodległości, girlandy świetlne na ul. Kościuszki, dekoracje na latarniach na ul. Bohaterów Monte Cassino oraz na Placu Przyjaciół Sopotu.

Plac Przyjaciół Sopotu ozdobi centralna, świetlna choinka 3D LED, dekoracja w formie walca z ornamentem 3D, świetlna fontanna i bombka. Całość dopełni nowy system świątecznego oświetlenia ruchomych obrazów, przypominający mapping. Cztery projektory będą generować na szlachetnym marmurze placu, ruchome obrazy – tańczące, niebieskie gwiazdki. 

Kule świetlne w parku i anioł przed kościołem
Park Herbstów przyozdobi dekoracja LED w formie pięciu nastrojowych kul świetlnych. Podobne kule pojawią się przed budynkiem Urzędu Miasta.

Przed kościołem św. Jerzego – prócz żywej choinki – ustawiony zostanie świetlny anioł z harfą.

Skwer Kuracyjny
W tym roku również Skwer Kuracyjny przyozdobią świąteczne dekoracje: drzewka 3D w formie złączonych choinek, dwie budki wolnostojące, ramka LED idealna do świątecznych, rodzinnych selfie. Również świątecznymi, świetlnymi soplami zostanie przyozdobiony napis „Molo” na pierwszej bramie. Skwer Kuracyjny zostanie rozświetlony 21 grudnia, za ekspozycję odpowiada Kąpielisko Morskie Sopot.

Również Centrum Haffnera oraz Sopot Centrum ozdobią choinki i świąteczne iluminacje.

Jarmark świąteczny
Sopocki Jarmark  Świąteczny trwać będzie od 21 grudnia do 1 stycznia 2019 r. na Skwerze Kuracyjnym w okolicach mola. Tegoroczna odsłona Jarmarku, odbywająca się w okresie świąteczno-noworocznym, będzie atrakcją turystyczną dla mieszkańców i gości odwiedzających w tym czasie kurort, a także miłym przystankiem w czasie rodzinnych spacerów.

Organizatorzy przygotują ofertę kulinarną oraz designerską. Ideą tegorocznej edycji Sopockiego Jarmarku Świątecznego jest stworzenie nastrojowej świątecznej atmosfery w mieście. Na Skwerze Kuracyjnym otwarte zostanie lodowisko w obramowaniu nowych świątecznych dekoracji świetlnych, a nastrój zapewni nastrojowa, świąteczna muzyka.

Wigilia dla mieszkańców
Tradycyjnie obędzie się też Wigilia dla Mieszkańców, w tym roku w piątek 21 grudnia, od godz. 15.00. To dzień, w którym sopocianie spotykają się, by wspólnie kolędować, złożyć sobie życzenia i zasiąść do wspólnego stołu. Wydarzeniu towarzyszyć będzie – jak każdego roku – program artystyczny.

Zabytkowa karuzela dla dzieci
Od 18 grudnia do 1 stycznia 2019 r. na Placu Przyjaciół Sopotu stanie kolejna świąteczna atrakcja – darmowa karuzela dla dzieci.

Od kiedy
Jak każdego roku w noc andrzejkową (30 listopada) kolorowymi światełkami rozbłysną trzy świerki: przed Urzędem Miasta, przed kościołem św. Jerzego oraz na pasie rozdziału przy wjeździe do ZDiZ.

Pozostałe dekoracje na Placu Przyjaciół Sopotu, w Parku Herbstów, na ul. Bohaterów Monte Cassino i nad głównymi ciągami komunikacyjnymi w mieście – rozbłysną 6 grudnia i będą cieszyć oko aż do 1 lutego.

Wyjątek stanowi iluminacja Skweru Kuracyjnego, która zostanie włączona 21 grudnia.

Koszty iluminacji

  • 48 523,50 zł – zakup nowych sznurów na BMC
  • 99 996 zł – montaż, uruchomienie i demontaż całości
  • 63 798,08 zł – naprawa i konserwacja istniejącego systemu iluminacji
  • 35 000 zł – koszt wypożyczenia projektorów na 2 miesiące 
Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...