W trosce o sąsiada, bezpieczeństwo i nasze zwierzaki – stop niekontrolowanemu strzelaniu

Pokaz sztucznych ogni w Sopocie
Fot. Fotobank.PL/UMS

Odpalanie fajerwerków w Sylwestra, a często także w dni poprzedzające, to zmora większości polskich miast. Race, petardy i inne materiały pirotechniczne  odpalane są pod samymi oknami, a nawet na klatkach schodowych, na podwórkach na terenie osiedli mieszkaniowych czy w tłumie ludzi na ulicy. Niestety część osób odpalających te materiały znajduje się pod wpływem alkoholu, często takimi materiałami dysponują osoby nieletnie. To stwarza wiele niebezpiecznych sytuacji.

Na terenie Sopotu, na mocy uchwały Rady Miasta, obowiązuje całoroczny zakaz odpalania fajerwerków. Wyjątkiem są dwa dni: 31 grudnia i 1 stycznia. Jesteśmy jednym z nielicznych miast w Polsce, gdzie takie uregulowania obowiązują. 

Od dłuższego czasu trwa dyskusja o fajerwerkach. Miasto prowadziło konsultacje z branżą turystyczną, były ankiety w mediach dla mieszkańców, prowadzone były także rozmowy z osobami zaangażowanymi w opiekę nad zwierzętami oraz z Policją, Strażą Miejską i Strażą Pożarną. 

Wszyscy wskazują, że najwięcej szkody przynosi niekontrolowane odpalanie rac i petard w bezpośrednim sąsiedztwie mieszkań oraz w tłumie.

W związku z tym w tym roku miasto w porozumieniu z dzierżawcą mola zdecydowało o wprowadzeniu całkowitego zakazu wnoszenia materiałów pirotechnicznych na teren sopockiego mola, łącznie z częścią lądową.

Będzie także prowadzona kampania społeczna apelująca o niestrzelanie na terenie całego miasta, a szczególnie w pobliżu domów mieszkalnych i w tłumie na ulicy. W mieście będą plakaty, wszelkie informacje otrzyma także branża turystyczna.

Policja i Straż Miejska zapowiadają kontrole i karanie osób strzelających w dniach poprzedzających 31 grudnia i po 1 stycznia.

Na spotkaniu z branżą turystyczną większość hoteli zadeklarowała, że nie będą organizować własnych pokazów fajerwerków.

Zapraszamy wszystkich, aby zamiast strzelać bez kontroli i z narażeniem bezpieczeństwa innych, obejrzeli 12-minutowy pokaz sztucznych ogni organizowany z dala od budynków mieszkalnych i z pełnym zabezpieczeniem, na sopockim molo.

Jednocześnie policja przypomina, że wszelkie stoiska sprzedające fajerwerki nie mogą być samoobsługowe, nie wolno także sprzedawać takich materiałów osobom nieletnim.

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...