Sopot nie przestaje płynąć na fali energooszczędności

Jedna z prac plastycznych
Fot. Fotobank.PL/UMS

Ponad 600 osób biorących udział w warsztatach „Kilowaty zabawy”, blisko 50 uczestników gry miejskiej, a także 177 prac nadesłanych w ramach konkursu plastycznego – to efekty trwającej trzy miesiące kampanii edukacyjnej pn. „Sopot na fali energooszczędności” w ramach projektu „Kompleksowa modernizacja energetyczna budynków użyteczności publicznej w Sopocie”. Uroczyste rozdanie nagród odbyło się 3 grudnia w Urzędzie Miasta Sopotu. Finał konkursu poprzedzony był krótkim podsumowaniem projektu.

Kampania towarzyszy pracom termomodernizacyjnym realizowanym obecnie w sopockich szkołach i przedszkolach, przy współpracy Urzędu Miasta Sopot, ENGIE i Abrysu. W ramach projektu wymieniane są okna i drzwi, ocieplane ściany czy też montowane energooszczędne oświetlenie. Przedszkolakom i uczniom uczęszczającym do sopockich palcówek starano się również przekazać wiedzę na temat tego, co sami możemy zrobić, aby oszczędzać energię. Cenną wiedzę przekazywano odbiorcom za pomocą gier edukacyjnych, warsztatów, gry miejskiej oraz konkursu plastycznego.

Kampania „Sopot na fali energooszczędności” została zainaugurowana 8 września 2018 r. podczas XVI Sopockiego Festynu Organizacji Pozarządowych. Na stoisku edukacyjnym można było dowiedzieć się więcej na temat całego projektu, ale także zakręcić energetycznym kołem fortuny oraz wziąć udział warsztatach, w trakcie których np. z ziemniaka można było zrobić ekologiczną baterię.

Istotnym elementem projektu były również warsztaty pn. „Kilowaty zabawy”, które we współpracy z Wydziałem Oświaty UMS zostały przeprowadzone we wszystkich placówkach edukacyjnych objętych pracami termomodernizacyjnymi. W zajęciach, w ramach których dzieci dowiadywały się m.in. skąd się bierze energia oraz dlaczego i w jaki sposób należy ją oszczędzać, wzięło udział 192 przedszkolaków oraz 440 uczniów klas I-III. Zajęcia odbyły się w 12 placówkach oświatowych. Działaniem, które zostało dodatkowo zrealizowane w Zespole Szkół Specjalnych nr 5 był spektakl pt. „Na ratunek Czystolandii”. Aktorzy amatorzy wspólnie z uczestnikami starali się uratować Czystolandię z rąk okrutnego Dymona, który na skutek palenia śmieci w piecach i marnotrawstwa energii, zamienił piękną i czystą krainę w śmietnisko.

Najstarsi uczniowie szkół podstawowych, w których przebiegają prace inwestycyjne, 28 września 2018 r. wzięli udział w grze miejskiej. Uczestnicy w pięcioosobowych zespołach przemieszczali się po mieście, rozwiązując rozmaite zadania: od zręcznościowych po detektywistyczne, aż po naukowe eksperymenty. Gra miejska zapewniła dzieciom nie tylko dobrą zabawę oraz możliwość zdrowej rywalizacji, ale pozwoliła też zrozumieć, dlaczego termomodernizacja i szeroko pojęta energooszczędność są tak ważne w kontekście ochrony środowiska naturalnego i naszego zdrowia. W zmaganiach wzięło w niej udział blisko 50 uczniów z sopockich szkół podstawowych oraz reprezentanci Zespołu Szkół Specjalnych nr 5. Niezwykle zacięta rywalizacja zakończyła się zwycięstwem zespołu z klasy VIII b Szkoły Podstawowej nr 7 w Sopocie. Laureaci otrzymali plecaki, a spośród uczestników zmagań wylosowano dodatkowo sprzęt sportowy, latarki, a także rower.

Trzecim elementem kampanii był także konkurs plastyczny pt. „Sztuka oszczędzania energii”, do którego zaproszono przedszkolaki, uczniów klas I-IIII szkół podstawowych, uczniów Zespołu Szkół Specjalnych nr 5 i dzieci uczęszczające do Młodzieżowego Domu Kultury oraz Sopockiego Ogniska Plastycznego. Zgodnie z regulaminem tematem prac były działania, które mogą być podejmowane w celu redukcji zużycia energii, oszczędzania energii, a także promocji przyjaznych dla środowiska źródeł energii. Na konkurs wpłynęło 177 prac, które 8 listopada 2018 r. zostały poddane ocenie komisji konkursowej. Przyznano po trzy nagrody główne w każdej z dwóch kategorii (przedszkola i szkoły podstawowe) oraz 20 wyróżnień. Nagrodami dla najlepszych autorów prac są zabawki solarne oraz gry edukacyjne. Każdy uczestnik otrzyma też komiks edukacyjny „Endżik, łowca cieplików”.

Fot. Fotobank.PL/UMS

 

Mimo, że kampania oficjalnie dobiega końca, to powoli planowana jest jej przyszłoroczna energetyzująca odsłona. Dzięki temu Sopot nie przestaje płynąć na fali energooszczędności!

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...