Sopot pomaga – ciepła zupa dla bezdomnych

Osoba trzyma miseczkę z zupą
Fot. Fotobank.PL/UMS

Zimowe miesiące to bardzo trudny czas dla osób bez dachu nad głową. By wspomóc wszystkich potrzebujących, Miasto Sopot dofinansuje ciepłą zupę dla osób bezdomnych. Posiłki będą wydawane w soboty i niedziele, do końca marca 2019 r. Ciepła zupa będzie czekać na osoby potrzebujące w jadłodajni Caritas w Sopocie przy Alei Niepodległości 778, w godz. 15.00-16.00.

Weekendowa zimowa zupa dla osób bezdomnych z terenu Sopotu to dodatkowe wsparcie miasta dla osób potrzebujących i działań sopockiej Caritas, wydającej posiłki w dni powszednie. Od poniedziałku do piątku ciepłą zupę zjeść można w godz. 12.30-14.00.

To nie jedynie działanie Sopotu, by pomóc osobom bez dachu nad głową. Efektem współpracy z Gdańskiem jest parkujący codziennie w godz. 19.15-19-45 w górnej części ul. Bohaterów Monte Cassino specjalny autobus SOS. Bezdomni mogą zjeść w nim gorącą zupę, otrzymać czystą, ciepłą odzież i w razie potrzeby skorzystać z pomocy ratownika medycznego.

Miasto oferuje wiele form wsparcia i pomaga w wyjściu z bezdomności. Pracownicy socjalni sopockiego MOPS-u wspólnie ze służbami miejskimi (Strażą Miejską, Policją) systematycznie prowadzą monitoring i patrolują miejsca, w których mogą przebywać osoby bezdomne, proponując im różne formy wsparcia. W okresie zimowym służby intensyfikują swoje działania.

Miasto Sopot współpracuje z organizacjami pozarządowymi, którym zleca i finansuje zapewnienie noclegu, schronienia oraz wyżywienia osobom bezdomnym. Każdy potrzebujący, jeśli wyrazi na to zgodę, może zostać skierowany do schroniska lub noclegowni.

Gdy temperatura odczuwalna spada poniżej -5 st. C, miasto we współpracy z Caritas uruchamia Zimowy Punkt Interwencyjny, który znajduje się w siedzibie Caritasu przy Al. Niepodległości 778. Osoby bezdomne mogą tam przebywać w godzinach wieczornych i nocnych (19.00-7.00) w ciepłym pomieszczeniu, przy gorącej herbacie. W sopockim Caritasie osoby bezdomne mogą również skorzystać z łaźni oraz otrzymać ciepły posiłek.

Jeśli zauważymy osobę bezdomną, potrzebującą nie przechodźmy obojętnie! Reagujmy! Nasza wrażliwość może uratować czyjeś życie.

Najlepszą formą pomocy osobie bezdomnej jest poinformowanie o jej sytuacji odpowiednich służb lub skierowanie do ośrodka pomocy społecznej czy np. organizacji pozarządowej, która pomaga osobom potrzebującym. Tam mogą otrzymać profesjonalną i długofalową pomoc, która dam im szansę na wyjście z bezdomności.

Pamiętajmy, że gorąca herbata czy zupa, ciepły koc, kiedy na dworze jest siarczysty mróz, może niejednokrotnie uratować życie osobie bezdomnej, ale jest to tylko pomoc doraźna. Pozostawienie osoby bezdomnej na mrozie może doprowadzić do tragedii.

Wszelkie niepokojące sygnały można kierować do służb miejskich: Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sopocie (58 551 17 10), Policji (997) lub Straży Miejskiej (986). Można również zadzwonić na numer interwencyjny 112.

Wsparciem osób bezdomnych zajmuje się Sekcja ds. Osób Bezdomnych w  Dziale Pracy Socjalnej MOPS Sopot, Al. Niepodległości 759 a, tel. 58 551 40 54, godziny przyjęć interesantów: poniedziałek 13.00-15.00, wtorek-piątek 8.00-10.00.

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...