Festiwal Literacki Sopot – rekord frekwencyjny i medialny

Spotkanie z Zadie Smith w PGS podczas Literackiego Sopotu 2018.
Spotkanie z Zadie Smith w PGS podczas Literackiego Sopotu 2018. Fot. Fotobank.PL/UMS

Tegoroczna, siódma edycja Międzynarodowego Festiwalu Literacki Sopot, odbyła się od 16 do 19 sierpnia. Wydarzenia festiwalowe, w ciągu czterech dni, przyciągnęły rekordową liczbę 18 tys. osób. Festiwal był rekordowy także pod innym względem – wartości marketingowej wydarzenia. Ekwiwalent reklamowy wyniósł niemal 7 mln zł.

Analiza przeprowadzona przez firmę Press Service Monitoring Mediów Sp. z o.o. objęła doniesienia medialne dotyczące Literackiego Sopotu, które ukazały się od stycznia do listopada br. Ocenie poddanych zostało ponad 1100 monitorowanych tytułów prasowych, 100 stacji radiowych i telewizyjnych, a także 5 mln źródeł internetowych, w tym najważniejszych mediów społecznościowych.

Na temat Literackiego Sopotu 2018 zebrano 2951 publikacji, z których największą część stanowiły posty w social media (1777). Warto podkreślić, że nie odnotowano materiałów negatywnych. Z badań wynika, że przekaz dotyczący sopockiego festiwalu literackiego dotarł do 21 051 955 odbiorców, zaś zweryfikowana wartość ekwiwalentu reklamowego (wskaźnika określającego kwotę, jaką należałoby wydać na publikację lub emisję przekazu, gdyby był on reklamą) wyniosła 6 948 791 zł.

Przeprowadzona analiza dowodzi, że Literacki Sopot jest coraz silniejszą marką i jednym z ważniejszych festiwali poświęconych literaturze w Polsce. Publiczność coraz chętniej odwiedza wydarzenia festiwalowe, licząc na ciekawych gości, a takich w czasie minionych 7 lat nie brakowało. Gościem i gwiazdą Literackiego Sopotu 2018 (edycja francuskojęzyczna) była znana na całym świecie brytyjska pisarka Zadie Smith, która swoją obecnością zapowiedziała festiwal przyszłoroczny. Tematem przewodnim będzie literatura anglojęzyczna.

Międzynarodowy Festiwal Literacki Sopot od 2012 r. organizują Miejska Biblioteka Publiczna i Miasto Sopot.

 

Targi Książki podczas Literackiego Sopotu. Fot. fotobank.PL/UMS

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...