Jacek Hugo-Bader w Sopotece

Jacek Hugo-Bader
Jacek Hugo-Bader. Fot. materiały prasowe Sopoteki

Biblioteka Sopocka zaprasza miłośników literatury faktu na spotkanie z dziennikarzem i reportażystą Jackiem Hugo-Baderem. Spotkanie odbędzie się 21 grudnia w Sopotece, o godzinie 18.00. Wstęp wolny.

Urodzony w 1957 r. Hugo-Bader w latach 80. XX w. działał w opozycji demokratycznej wiążąc się z podziemnymi strukturami Solidarności. Od lat 90. Związany z „Gazetą Wyborczą”, w której dołączył do działu reportażu. Jednym z jego ulubionych tematów jest Rosja i kraje byłego ZSRR. Na rowerze pokonał całą Azję Środkową, pustynię Gobi, Chiny, Tybet, a jezioro Bajkał przepłynął kajakiem. W zimie 2007 r. samotnie przejechał z Moskwy do Władywostoku, co później opisał w zbiorze reportaży „Biała gorączka” (Nagroda im. Arkadego Fiedlera „Bursztynowy Motyl” 2010).

W 2011 roku ukazały się jego „Dzienniki kołymskie”, owoc samotnej podróży z Magadanu do Jakucka. Jest też autorem książek „Długi film o miłości. Powrót na Broad Peak” oraz „W rajskiej dolinie wśród zielska”, nominowanej do Nagrody Literackiej Nike i współautorem filmu dokumentalnego „Jacek Hugo-Bader. Korespondent z Polszy”.

Dwukrotnie uhonorowany nagrodą Grand Press i głównymi nagrodami Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Laureat nagrody MediaTory 2016 w kategorii AuTORytet. Jego ostatnia książka „Skucha” została nominowana do Nagrody Newsweeka im. Teresy Torańskiej oraz do Nagrody Literackiej Nike, a także  uznana przez Magazyn Literacki Książki za najlepszą książkę 2016 r.

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...