Na spacery i dla rowerzystów

Lasek Karlikowski
Lasek Karlikowski. Fot. Fotobank.PL/UMS

Mieszkańcy i goście mają w Sopocie wyjątkową możliwość korzystania z pięknych naturalnych terenów zielonych. Umożliwienie dostępu do ciekawych i cennych przyrodniczo terenów oraz ochrona ich bogatej bioróżnorodności jest celem realizowanego w latach 2016-2019 projektu pn. „Ochrona, rewaloryzacja i zabezpieczanie obszarów cennych przyrodniczo w Uzdrowiskach województwa pomorskiego poprzez budowę infrastruktury ukierunkowującej ruch turystyczny oraz zagospodarowanie i zwiększenie bioróżnorodności na terenach cennych przyrodniczo w Ustce i w Sopocie”. W 2018 r. nowy wygląd zyskały trzy miejsca.

 

Lasek Karlikowski

To pozostałość dawnego sosnowego boru. W efekcie ingerencji człowieka lasek stracił zdolność do naturalnego odnawiania. W ramach projektu zostały usunięte samosiejki obcych drzew i krzewów, posadzono też 30 sosen. Odświeżone zostały drewniane balustrady i pojawiły się drewniane słupki uniemożliwiające parkowanie w lasku.

Skarpa Sopocka

Ciągnie się niemal przez cały Sopot. Odcinki wzdłuż ulic Sobieskiego i Winieckiego prawie w całości porośnięte są drzewami. Projekt zakładał budowę wzdłuż ul. Sobieskiego nowego muru chroniącego skarpę przed osuwaniem, wyremontowano także schody przy parkingu Urzędu Miasta i odtworzono chodnik u podnóża skarpy. Warto zobaczyć także odrestaurowaną kamienno-betonową grotę. Na skarpie jest też ponad 60 nowych drzew i ponad 2000 krzewów.

Fot. Fotobank.PL/UMS

Ścieżka pieszo-rowerowa w kompleksie leśnym

Oddany do użytku 500-metrowy odcinek ciągu pieszo-rowerowego wzdłuż ul. 23 Marca połączył osiedle Przylesie z Sanatorium Leśnik i z Trójmiejskim Parkiem Krajobrazowym. W ramach prac odnowiona została nawierzchnia, pojawiło się oświetlenie i parkingi rowerowe. Jest to pierwszy etap odnowy leśnych szlaków rekreacyjnych w Sopocie.

Fot. Fotobank.PL/UMS

 

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...