Najlepsze sopockie inwestycje 2017 roku nagrodzone

Budynek przy ul. Ceynowy 4 w Sopocie
Budynek przy ul. Ceynowy 4 – Nagroda Przewodniczącego Rady Miasta Sopotu na najlepszą inwestycję 2017 roku. Fot. materiały UMS

Podczas sesji Rady Miasta Sopotu wręczone zostały wyróżnienia i nagrody Przewodniczącego Rady Miasta Sopotu dla projektanta lub zespołu projektowego za najlepsza sopocką inwestycję 2017 roku.

Nagroda Przewodniczącego Rady Miasta Sopotu dla projektanta lub zespołu projektowego za najlepszą sopocką inwestycję 2017 roku

Do nagrody nominowanych było 13 inwestycji. Komisja  wyróżniła i nagrodziła następujące inwestycje:

Wyróżnienia:

Budynek mieszkalny jednorodzinny, ul. Pogodna 12, projektant arch. Magdalena Droszcz

Budynek charakteryzuje się ciekawą formą powstałą z dwóch przenikających się i kontrastujących ze sobą kolorystycznie brył - czarnej i białej. Dach - piąta elewacja - jest pokryty tym samym materiałem elewacyjnym co ściany zewnętrzne. W elewacji wprowadzono nietypowe duże przeszklenia. Zabiegi te spowodowały, że całość, pomimo dużej kubatury, charakteryzuje się lekkością i znakomicie wpisała się w tradycyjne otoczenie. Zastosowanie w elewacji przyziemia drewnianej okładziny „ociepla” elewację. Na uwagę zasługuje wysoka jakość wykorzystanych materiałów. Budynek stanowi przykład dobrej współczesnej architektury odzwierciedlającej epokę w której powstał.  

Ul. Pogodna 12

Rozbudowa części campingu, ul. Bitwy pod Płowcami 73, projektant arch. Adam Drohomirecki

Założenie usytuowane tuż przy plaży, z wielką naturalnością zostało wkomponowane w istniejące zadrzewienia i nadmorski pejzaż. Niewielkie enklawy zaprojektowanej zieleni świetnie integrują się z istniejącą zielenią wysoką, adaptując ją niekiedy do najbliższego otoczenia domków campingowych. Skromna architektura odznacza się prostotą formy i detalu, a jednocześnie elegancją proporcji, nie będąc w żadnym wypadku dominantą w tym założeniu. Harmonijnie ukształtowane połączenie architektury z otoczeniem tworzy radosną, niewymuszoną przestrzeń zapraszającą do relaksu i odpoczynku, znakomicie odwołującą się do wakacyjnych skojarzeń, stanowiącą godny uwagi oddech świeżości na tle typowych założeń kuracyjno-wypoczynkowych.

Ul. Bitwy pod Płowcami 73

Wyróżnienie konserwatorskie

Przebudowa budynku historycznego na hotel, ul. Kościuszki 66 a, arch. Jerzy Wolski, nadzór konserwatorski Karolina Niemczyk-Bałtowska

Ceglany budynek dawnej stajni o pięknych proporcjach i detalu został wiernie odtworzony w aspekcie swej szaty zewnętrznej wg stanu pierwotnego. Wobec niemożności konserwacji oryginalnej substancji, jako że budynek ucierpiał w pożarze, podjęto decyzję o jego rekonstrukcji. Prace objęły konserwację i rekonstrukcję detalu sztukatorskiego, pełną rekonstrukcję stolarki, odtworzenie w partii dachu dekoracyjnego blaszanego zadaszenia okienka lukarny w formie pagody. Na szczególną uwagę zasługuje poddane pełnej konserwacji, zachowane oryginalne łukowe okno na pierwszej kondygnacji, w ryzalicie budynku, o skomplikowanej konstrukcji wachlarzowej. Do prac konserwatorsko-rekonstrukcyjnych użyto dachówki patynowanej oraz dobieranej wg oryginału, ręcznie wykonanej cegły produkcji rzemieślniczej. Po pieczołowicie wykonanych pracach konserwatorsko-remontowych budynek ten odzyskał dawny blask i pięknie dopełnia dziś zamknięcia kwartału w ścisłym centrum miasta. 

Ul. Kościuszki 66 a

Nagroda Przewodniczącego Rady Miasta Sopotu na najlepszą inwestycję

Budynek mieszkalny jednorodzinny, ul. Ceynowy 4, projektant arch. Andrzej Kwieciński

Budynek wyróżnia się surową bryłą, a jednocześnie wysmakowaną i oryginalną architekturą. Na uwagę zasługuje zdobna, niby to przypadkowa faktura elewacji, przemyślana do ostatniego szczegółu, a wykonana ze szlachetnej cegły. Drugim elementem zasługującym na uwagę są strukturalnie zróżnicowane ażurowe elementy okładzinowe werandy i maskujące zamontowane urządzenia, tworzące na elewacji wraz z otworami okiennymi swoistą mozaikę. Budynek w odbiorze stanowi zharmonizowaną pod względem skali bryłę. Równocześnie, niebanalna, kubistyczna forma o odważnej kolorystyce pozwala zidentyfikować nowoczesną architekturę. 

Nagroda konserwatorska

Nadbudowa zabytkowego budynku wielorodzinnego, ul. Powstańców Warszawy 77, arch. Krzysztof Michniewicz, nadzór konserwatorski Barbara Brzuskiewicz

Realizacja przebudowy górnej kondygnacji historycznego budynku została przeprowadzona ściśle w oparciu o istniejącą dokumentację architektoniczną z epoki, o szczegółowe badania konserwatorskie in situ oraz o analizę stylistyczno-porównawczą z istniejącymi budynkami historycznymi w pierzei ulicy. Pozwoliło to odzyskać temu niewielkiemu, ale zgrabnemu budynkowi pierwotny, wdzięczny wygląd z odtworzoną, bogatą snycerką i zrekonstruowaną drewnianą werandą. Przywrócono także plastykę elewacji poprzez uzupełnienia sztukaterii i gzymsów. Oryginalny kolor detali snycerskich i stolarki okiennej drugiego piętra – w tonacji czerwieni angielskiej, tzw. „smoczej krwi” – został odtworzony ściśle wg konserwatorskich badań stratygraficznych.

Ul. Powstańców Warszawy 77

Laureaci nagród otrzymali statuetki – rzeźby autorstwa sopockiej artystki Marii Kuczyńskiej.

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...