Sopot u Polaków na Białorusi  

Uczestnicy spotkania delegacji z Sopotu z Polonią na Białorusi
Fot. materiały UMS

To już sopocka tradycja, wizyta u Polaków na Białorusi w okresie okołoświątecznym. 28 i 29 grudnia z wizytą u Polaków ze Związku Polaków na Białorusi przebywała delegacja Sopotu, w której uczestniczyli m.in.  prezydent Jack Karnowski i radny Tomasz Lipiński.

Delegacja odwiedziła rodaków w Grodnie, Adamowiczach i Indurze, biorąc udział w różnych spotkaniach, także opłatkowych. Odwiedziła również Konsula Generalnego RP w Grodnie i płk Weronikę Sebastionowicz, żołnierza AK i NSZ, aresztowaną przez NKWD i wywiezioną na Sybir.

Rozmawiano o akcji „Lato z Polską”, w ramach której Sopot (jak i inne miasta, w tym Gdańsk) od lat przyjmuje na wakacyjny wypoczynek 50 dzieci z okolic Grodna oraz o wymianie nauczycieli. Rozmowy dotyczyły również możliwości zorganizowania wyjazdu grup młodzieży z Sopotu do Grodna oraz wymiany między parafiami.  Rozmowy o wymianie wystaw artystów plastyków, m.in. w Dworku Sierakowskich, prowadził Jan Kozłowski, uczestnik delegacji, prezes Towarzystwa Przyjaciół Sopotu.

Członkowie delegacji odwiedzili w Grodnie groby żołnierzy 1920 roku, którym złożyli hołd.

Andrzej Poczobut, polsko-białoruski dziennikarz, publicysta i bloger związany z Grodnem, działacz mniejszości polskiej na Białorusi, tak relacjonuje wizytę sopockiej delegacji: 

– Prezydent Sopotu Jacek Karnowski gościł dziś u Polaków w Indurze. Miejscowy oddział Związku Polaków musiał zorganizować spotkanie w domu prywatnym, gdyż w wyniku presji władz miejscowa restauracja wycofała się z wcześniejszych zobowiązań. Mimo wszystko impreza się odbyła, a dzieci, które uczą się języka polskiego, dostały słodkie prezenty z Sopotu.

 

Dzięki wielkodusznym i hojnym mieszkańcom Sopotu i przedsiębiorcom, dzieci i kombatantów obdarowano paczkami.

Specjalne podziękowania pragniemy przekazać: 

Mieszkańcom Sopotu

oraz:

Jackowi Kielochowi

SAUR Neptun Gdańsk

 

Ks. Januszowi Steciowi

Caritas Archidiecezji Gdańskiej 

 

Katarzynie i Maciejowi Dobrzynieckim

Business Centre Club Loża Gdańska 

 

Jackowi Droszczowi 

Studio Architektoniczne KWADRAT

 

Ltd Zakład Produkcji Leków

Zenonowi Ziaja

ul. Jesienna 9 Gdańsk

  

Oceanik SA

Leszkowi Kłosińskiemu

ul. Władysława Łokietka 58, Sopot

 

Społem

Krzysztofowi Gonetowi

ul. Chmielewskiego 5 B, Sopot

 

Trefl SA

Kazimierzowi Wierzbickiemu

ul. Kontynerowa 25, Gdynia

 

Combidata Poland Sp. z o. o.

Krzysztofowi Koszewskiemu

ul. E. Plater 12, Sopot

 

Delikatesy Sopot

Andrzejowi Mrozińskiemu 

ul. Bohaterów Monte Cassino 51/3, Sopot

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...