Ostrzeżmy seniorów – oszuści nadal dzwonią na telefony stacjonarne

Ulotki ostrzegające seniorów przed oszustami
Fot. materiały UMS

Oszuści podający się za pracowników banku, poczty i policjantów wciąż próbują oszukać seniorów. Apelujemy o ostrożność w kontaktach z obcymi i nie wpuszczanie do mieszkań osób, których nie znamy.

Gdy dzwonią do nas osoby podające się za policjantów, pracowników banku lub poczty i proszą  nas o przekazanie informacji na temat danych osobowych i kont bankowych oraz proszą o zaangażowanie w działania, nie przekazujmy im żadnych informacji oraz nie wpuszczajmy do mieszkań.

Przypominamy, że Policja nigdy nie informuje o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie i nigdy nie prosi o przekazanie jakiejkolwiek gotówki! Jeżeli taki telefon otrzymamy, bądźmy pewni, że mamy do czynienia z oszustem!

Apelujemy także do osób młodych. Rozmawiajcie z rodzicami i dziadkami o tym, że są osoby, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość. Powiedzcie im, jak zachować się w sytuacji, kiedy zadzwoni do nich osoba podająca się za wnuczka, policjanta albo pracownika banku lub poczty i zacznie wypytywać o różne informacje. Zwróćmy uwagę na zagrożenie osobom starszym, o których wiemy, że mieszkają samotnie. Zwykła ostrożność może uchronić ich przed utratą zbieranych latami oszczędności.

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...