Budynek MDK odnawiany z wielką pieczołowitością

Remontowana klatka schodowa w Młodzieżowym Domu Kultury
Fot. Fotobank.PL/UMS

Trwają prace konserwatorskie w budynku Młodzieżowego Domu Kultury w Sopocie. Obiekt jest bardzo cenny pod względem konserwatorskim z uwagi na zachowane historyczne, oryginalne elementy wystroju architektonicznego.

Budynek, w którym dziś mieści się Młodzieżowy Dom Kultury przy al. Niepodległości 763 w Sopocie, jest bardzo piękną willą miejską wybudowaną ok. 1900 r., dla sopockiego przedsiębiorcy budowlanego Moritza Köhlera.

MDK jest jednym z bardzo nielicznych budynków na terenie Sopotu z niemal całkowicie zachowaną historyczną skrzynkową stolarką okienną. W budynku zachowały się różne typy okien: w elewacji frontowej reprezentacyjne okna z dekorowanym ślemieniem i rzeźbioną listwą przymykową, na klatce schodowej okna krosnowe wielopodziałowe z ocalonymi nielicznymi kolorowymi szybkami, na werandzie podnoszone okna typu angielskiego z przeciwwagą z unikatowymi okuciami obwiedniowymi.

We wnętrzach budynku zachowało się wiele elementów oryginalnego wystroju. Szczególnie unikatowy jest zróżnicowany pod względem motywów secesyjny wystrój sztukatorski na sufitach sal na I piętrze. Zastosowano tu motywy składające się ze stylizowanych kwiatów i liści oraz motywy wstęgowe. Fasety zostały zdobione rytmem konsol z dekoracją kwiatową. Badania konserwatorskie wykazały obecność złoceń oraz bogatej kolorystyki pod warstwami późniejszych powłok malarskich.

W budynku zachowana została także zabytkowa stolarka drzwiowa oraz balustrada i słupki klatki schodowej. Słupek początkowy został wytoczony w formie pucharu dekorowanego ornamentem okuciowym.

Szczególnie unikatowe są reprezentacyjne drzwi czteroskrzydłowe prowadzące do pomieszczeń na parterze. Dolne płyciny środkowych skrzydeł ozdobione zostały ornamentem w postaci wpisanego w kształt kielicha ornamentu roślinnego, a listwa oddzielająca płyciny została zdobiona ornamentem z motywem fali morskiej. Oryginalnie wszystkie drzwi w holu na parterze były pokryte mazerunkiem, czyli malarstwem imitującym słoje drewna.  

– Ze względu na walory historyczne stolarka drzwiowa, okna oraz sztukateria zostały poddane długotrwałym precyzyjnym pracom konserwacyjnym i renowacyjnym. Zależy nam na zachowaniu ich zabytkowego charakteru – mówi Marcin Skwierawski, wiceprezydent Sopotu.

Prowadzone obecnie prace konserwatorskie wewnątrz budynku przywrócą w dużej części historyczny wygląd i wartości artystyczne tego wybitnego detalu architektonicznego. Koszt remontu budynku MDK to 3,6 mln zł.

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...