Sopot przeciw mowie nienawiści

Mężczyzna na tle ściany wypełnionej rysunkami.
Fotobank.PL/UMS

Po tragicznych wydarzeniach w niedzielę 13 stycznia w Gdańsku, w sopockich szkołach odbyła się seria spotkań z uczniami, których tematem było przeciwdziałanie mowie nienawiści. Z inicjatywą ich przeprowadzenia wyszedł Przemysław Staroń, nauczyciel z II LO w Sopocie. Miasto zapowiada kontynuację działań dotyczących tematu tolerancji, szacunku dla drugiego człowieka, braku zgody na agresję i język przemocy.

Pomysł na przeprowadzenie w ubiegłym tygodniu w sopockich podstawówkach i szkołach średnich zajęć z młodzieżą Przemysław Staroń przedstawił prezydentowi Jackowi Karnowskiemu podczas wizyty w sopockim Urzędzie Miasta, gdzie wpisywał się do księgi kondolencyjnej. Inicjatywa od razu zyskała akceptację i pełne poparcie prezydenta miasta.

Zajęcia we wszystkich szkołach podstawowych i ponadpodstawowych odbyły się 17 i 18 stycznia. Prowadzili je Przemysław Staroń oraz Bogusława Gontarz i Magdalena Dietrich, psycholożki i trenerki antydyskryminacyjne z Centrum Rozwoju Jump. Mowa była o tym, skąd się bierze nienawiść, jak można jej przeciwdziałać.

– Potrzeba organizacji spotkań, które omawiałyby temat tzw. mowy nienawiści pojawiła się na długo przed wypadkami w Gdańsku – mówi Joanna Cichocka-Gula, wiceprezydent Sopotu. – Cykl spotkań z naukowcami zajmującymi się różnymi aspektami tego zagadnienia: psychologami, socjologami, medioznawcami –  zaplanowaliśmy już w zeszłym roku. W obecnej sytuacji odczuwamy jeszcze większą potrzebę rozmów na ten temat, zarówno z uczniami sopockich szkół, jak i z mieszkańcami miasta – dodaje wiceprezydent Cichocka-Gula.

Zaplanowano więc przeprowadzenie przez nauczycieli/wychowawców obowiązkowych zajęć dla uczniów na temat tolerancji, przeciwdziałania przemocy i nienawiści.

Na początku kwietnia odbędzie się Sopocki Tydzień Praw Człowieka. Do Sopotu przyjadą Eden Stein oraz Wil Seabrook z United for Human Right Organization, którzy przeprowadzą wykłady oraz warsztaty dla uczniów sopockich szkół.

Wydział Oświaty sopockiego magistratu planuje również przeprowadzenie szkolenia dla dyrektorów sopockich placówek oświatowych na temat nietolerancji i przemocy, także słownej.

– Również urzędnicy będą mieli okazję wziąć udział w spotkaniu, które dotyczyć będzie między innymi reagowania na przejawy mowy nienawiści w codziennym życiu – mówi wiceprezydent Joanna Cichocka-Gula.

Urząd Miasta Sopotu i Muzeum Sopotu organizują także cykl spotkań poświęconych mowie nienawiści. Poprowadzą je profesjonaliści: psychologowie, publicyści, medioznawcy i politolodzy. Do Sopotu zaproszeni zostali między innymi prof. Michał Bilewicz, dr Magdalena Łużniak-Piecha i prof. Igor Lyubashenko.

Poruszanymi tematami będą m.in. agresja słowna w życiu codziennym, czym jest polityka „zero tolerancji dla nienawiści”, jaki wpływ na dynamikę i odbiór społeczny wydarzeń ma narracja i sposób przedstawiania faktów.

Wszystkie spotkania odbędą się w Muzeum Sopotu, ul. ks. Józefa Poniatowskiego 8. Zaplanowany już w ubiegłym roku cykl ruszy w lutym.

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...