Strażnicy sprawdzają czym jest palone w piecach

Ośnieżone dachy na tle zachodu słońca.
mat. prasowe

Sezon grzewczy to okres wzmożonych kontroli przydomowych pieców grzewczych. Sopoccy Strażnicy Miejscy odwiedzili w ostatnim czasie 35 mieszkań, w których sprawdzili, co znajduje się w popiele z pieca i jakiego rodzaju opałem dysponują właściciela tych lokali. W ośmiu przypadkach kontrole wykazały, że do ogrzewania mieszkania używano materiałów, których nie wolno spalać w domowym piecu (były to np. lakierowane meble, deski pokryte farbą, elementy wyposażenia domu). Wszyscy właściciele mieszkań zostali ukarani mandatami, a posesje te objęte są szczególnym zainteresowaniem mundurowych.

W styczniu 2019 r. wspólnie z Wydziałem Inżynierii i Ochrony Środowiska skontrolowano posesję w Kamiennym Potoku, podczas której pobrane zostały do badania próbki popiołu. Czynności te podjęto w związku z podejrzeniem, iż właściciele spalają odpady w godzinach nocnych, a więc w czasie gdy strażnicy nie mogą dokonywać kontroli w prywatnych mieszkaniach. Do tego rodzaju kontroli wytypowane zostały 2 kolejne posesje.

Przypominam, iż zgodnie z obowiązującym prawem umundurowany strażnik miejski, może dokonać kontroli pieca na prywatnej posesji w godzinach 6.00-22.00, po okazaniu upoważnienia wydanego przez Prezydenta Miasta. Z każdej takiej czynności kontrolnej sporządza się protokół. Utrudnianie, bądź uniemożliwienie przeprowadzenia kontroli strażnikom miejskim, może skutkować karą pozbawienia wolności do lat 3.

Podczas kontroli, właściciele nieruchomości są informowani o możliwościach zmiany systemu ogrzewania na bardziej ekologiczne oraz o systemie dopłat i wsparcia oferowanych przez miasto.

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...