Liczenie osób bezdomnych w Sopocie

Osoba bezdomna siedzi na chodniku, wokół chodzą inni ludzie
Fot. Pixabay

W nocy z 13 na 14 lutego odbędzie się ogólnopolskie badanie liczby osób bezdomnych. W ramach tej akcji, pracownicy socjalni Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sopocie we wspólnych patrolach z Policją oraz Strażą Miejską odwiedzą miejsca, w których mogą przebywać osoby bezdomne.

Jeśli ktoś z mieszkańców wie o miejscu, w którym mogą być osoby bezdomne, prosimy o informację telefoniczną po numerem tel. 58 551 40 54, w. 338. 

– Taka wiedza ułatwi nam dotarcie do tych osób, by przeprowadzić z nimi wywiad ankietowy, ale przede wszystkim zaoferować pomoc – mówi Leszek Grądzki, kierownik Działu Pracy Socjalnej sopockiego MOPS-u.

Służby uczestniczące w ogólnopolskim badaniu liczby osób bezdomnych, które odbywa się co 2 lata, wypełniają „Kwestionariusz dotyczący osoby bezdomnej”, w którym pytają m.in. o to, jak długo dana osoba jest bezdomna, o przyczynę bezdomności, z jakich form wsparcia korzysta oraz jakiej pomocy oczekuje. Uzyskane informacje pozwalają poznać skalę bezdomności na terenie danej gminy oraz w całej Polsce, a także zaplanować działania, które pomogą zapobiegać bezdomności i wpierać osoby bezdomne.

Sopot oferuje wiele form wsparcia i pomaga w wyjściu z bezdomności. Współpracuje z organizacjami pozarządowymi, którym zleca i finansuje zapewnienie noclegu, schronienia oraz wyżywienia. Każda osoba bezdomna, jeśli wyrazi na to zgodę, może zostać skierowana do schroniska, noclegowni lub ogrzewalni.

Pracownicy socjalni sopockiego MOPS-u wspólnie ze służbami miejskimi (Strażą Miejską, Policją) systematycznie prowadzą monitoring i patrolują miejsca, w których mogą przebywać osoby bezdomne, np. altanki, pustostany, piwnice. Proponują tym osobom różne formy wsparcia, motywują do zmiany swojej sytuacji życiowej. W okresie zimowym służby działają częściej, patrole odbywają się również w godzinach wieczornych i nocnych.

– Takie patrole zimą są szczególnie ważne – podkreśla Marlena Jasnoch, z-ca dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sopocie. – Osoby bezdomne, które przebywają w miejscach niemieszkalnych, często w ciągu dnia je opuszczają i kontakt z nimi jest utrudniony. Podczas nocnego patrolu pracownicy socjalni zachęcają do skorzystania z pomocy, np. schronienia w placówce, sprawdzają jak czuje się osoba bezdomna, czy w trudnych warunkach pogodowych nie ma dla niej zagrożenia życia lub zdrowia.    

– Pracownicy socjalni nie mogą jednak nikogo zmusić do przyjęcia pomocy. Mobilizują, motywują, zachęcają. Niestety czasem, z różnych powodów, np. choroby alkoholowej lub zaburzeń psychicznych, osoby bezdomne nie chcą z niej skorzystać – dodaje Marlena Jasnoch.

Jeśli zauważymy osobę bezdomną, potrzebującą – nie przechodźmy obojętnie! Reagujmy! Nasza wrażliwość może uratować czyjeś życie.  

– Najlepszą formą pomocy osobie bezdomnej jest poinformowanie o jej sytuacji odpowiednich służb lub skierowanie do ośrodka pomocy społecznej czy organizacji pozarządowej, która pomaga osobom potrzebującym. Tam mogą otrzymać profesjonalną i długofalową pomoc, która dam im szansę na wyjście z bezdomności – mówi Marlena Jasnoch. – Pamiętajmy, że gorąca herbata czy zupa, ciepły koc, kiedy na dworze jest mróz, może niejednokrotnie uratować życie osobie bezdomnej, ale jest to tylko pomoc doraźna. Pozostawienie takiej osoby na mrozie może doprowadzić do tragedii.

– W grudniu 2018 r. Sopot dołączył do akcji mobilnej Autobus SOS. Specjalny autobus, w którym można otrzymać gorącą zupę, czystą, ciepłą odzież, a w razie potrzeby również pomoc ratownika medycznego, zatrzymuje się w górnej części ul. Bohaterów Monte Cassino codzienne w godz. 19.15-19.45. Następnie autobus wyrusza do Gdańska gdzie ma kilka postojów by zakończyć swoją trasę przy noclegowni w Gdańsku na ul. Mostowej – dodaje Leszek Grądzki.   

Gdy temperatura odczuwalna spada poniżej - 5 st. C, Miasto Sopot we współpracy z Caritasem uruchamia Zimowy Punkt Interwencyjny o standardzie ogrzewalni, który znajduje się w siedzibie Caritasu przy al. Niepodległości 778. Osoby bezdomne mogą tam przebywać w godzinach wieczornych i nocnych (19.00-7.00), w ciepłym pomieszczeniu przy gorącej herbacie.

W sopockim Caritasie osoby bezdomne mogą również skorzystać z łaźni oraz otrzymać ciepły posiłek, czystą odzież, jak również skorzystać z usług fryzjera. W ciągu całego roku, z ciepłego posiłku w Jadłodajni Caritasu w Sopocie można skorzystać od poniedziałku do piątku w godz. 12.30-14.00. W okresie zimowym, dodatkowo na zlecenie Miasta Sopotu, ciepły posiłek wydawany jest również w soboty i niedziele w godz. 15.00 -16.00.

Wszelkie sygnały dotyczące osób bezdomnych oraz innych osób potrzebujących wsparcia można kierować do służb miejskich: Policji (tel. 112), Straży Miejskiej (tel. 986) lub Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sopocie. Można również zadzwonić na numer interwencyjny 112.

Wsparciem osób bezdomnych zajmuje się Sekcja ds. Osób Bezdomnych w Dziale Pracy Socjalnej MOPS Sopot, al. Niepodległości 759 a, tel. 58 551 40 54, godziny przyjęć interesantów: poniedziałek 13.00-15.00, wtorek-piątek 8.00-10.00.

 

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...