Sopockie uroczystości 77. rocznicy powołania Armii Krajowej

Pomnik Armii Krajowej w Sopocie
Fot. Fotobank.PL/UMS

W czwartek, 14 lutego o godz. 10.00 przy pomniku Armii Krajowej w Sopocie rozpoczną się miejskie uroczystości związane z 77. rocznicą powołania Armii Krajowej. W uroczystości swój udział zapowiedzieli m.in. przedstawiciele Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego i Marynarki Wojennej. Uroczystość odbędzie się z pełną asystą wojskową.

Po uroczystości pod pomnikiem uczestnicy udadzą się do Urzędu Miasta (sala 36), w którym odbędzie się druga część uroczystości: wystąpienie prezesa Zarządu Okręgu prof. Jerzego Grzywacza, spotkanie kombatantów oraz wręczenie odznaczeń i medali.

Organizatorem całości jest Zarząd Okręgu Pomorskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

Pomnik Armii Krajowej w Sopocie – pomnik w parku im. sanitariuszki Inki w Sopocie, poświęcony poległym i pomordowanym żołnierzom Armii Krajowej. Rzeźba Tadeusza Markiewicza na cokole wykonanym przez Leona Czerwińskiego.

Pomnik postawiono w 1998 naprzeciwko gmachu Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Gdańskiego przy al. Armii Krajowej, między przecznicami: 1 Maja i Władysława Sikorskiego.

W parku w jego pobliżu znajduje się skromniejszy Pomnik Danuty Siedzikówny, ps. „Inka".

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...