Literacki Sopot bez wsparcia Ministerstwa Kultury

Tłum ludzi siedzący przed ceną z czworgiem prelegentów, podczas spotkania Literackiego Sopotu.
Fotobank.PL/UMS

Jeden z największych literackich festiwali w Polsce, Festiwal Literacki Sopot, nie dostanie finansowego wsparcia z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dotacje miały być przyznane w ramach programu „Promocja czytelnictwa”. Ministerstwo odrzuciło również wnioski o dofinansowanie wydarzeń organizowanych przez inne pomorskie instytucje kultury.

Dotychczasowa, coroczna dotacja dla sopockiego festiwalu literatury, w kwocie około 270 tys. złotych, pochodziła z trzyletniego grantu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wniosek na tegoroczną edycję Literackiego Sopotu został złożony, ale tym razem dofinansowania nie przyznano, mimo, że festiwal spełnia kryteria wymagane przez ministra a poprzedni wniosek otrzymał wysoką notę całościową. W podobnej sytuacji znalazły się Instytut Kultury Miejskiej w Gdańsku, organizator „Non-fiction w IKM” i Gdańskich Spotkań Literackich „Odnalezione w tłumaczeniu”, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku („Afera kryminalna”) a także Nadbałtyckie Centrum Kultury („Czytanie Pomorza”). Dofinansowania nie otrzyma również krakowski Festiwal Conrada.

– Nie zamierzamy rozdzierać szat, wyrażać „świętego oburzenia”, czy też dogłębnie analizować motywów ministerialnych ekspertów – komentuje decyzję Ministerstwa Kultury Joanna Cichocka-Gula, wiceprezydent Sopotu. – Literacki Sopot od początku swojego istnienia, tzn. od 2012 roku stawiał sobie cele wykraczające poza granice literatury. Literacki miał stać się (i mam nadzieję, że stał się) strefą wolności, miejscem wymiany myśli dla tych wszystkich, którzy gdzie indziej takiego pola znaleźć nie mogli. Od początku ważne dla nas było, aby literatura stanowiła pretekst do rozmowy o prawach człowieka, o swobodach obywatelskich i powinnościach nas wszystkich wobec wspólnoty, w jakiej żyjemy. Można zapraszać na festiwal najwspanialsze literackie nazwiska i nie powiedzieć o świecie nic nowego. Naszym celem jest powiedzieć sobie i wam jak najwięcej – dodaje wiceprezydent Cichocka-Gula, zapraszając jednocześnie na tegoroczną edycję wydarzenia.

Festiwal Literacki Sopot organizowany jest przez Miasto Sopot i Miejską Bibliotekę Publiczną od 2012 roku. Festiwal odbywa się w drugiej połowie sierpnia, motywem przewodnim kolejnych edycji jest zawsze literatura kraju wybranego przez organizatorów. Program Literackiego Sopotu jest bardzo bogaty. Na cztery festiwalowe dni składają się m.in. debaty, spotkania autorskie, czytania performatywne, seanse filmowe, targi książki a także warsztaty i spotkania dedykowane nieco młodszym i najmłodszym czytelnikom. W tegorocznej edycji zaplanowano dodatkowo m.in. warsztaty dla dzieci niewidzących.

Ubiegłoroczny Literacki Sopot był rekordowy pod względem frekwencji. Wydarzenia festiwalowe, w ciągu czterech dni, przyciągnęły do Sopotu 18 tys. osób. Było to także wydarzenie medialne – na temat Literackiego Sopotu 2018 zebrano niemal 3 tys. publikacji a przekaz dotyczący sopockiego festiwalu literatury dotarł do ponad 21 mln odbiorców. 

W minionych latach gośćmi festiwalu byli m.in. Etgar Keret, Wiktor Jerofiejew, Jurij Andruchowycz, Szczepan Twardoch, Hanna Krall, Jacek Hugo-Bader, Katarzyna Bonda, Pierre Lemaitre, Olga Tokarczuk, Martin Caparros i Zadie Smith. 

W tym roku Literacki Sopot odbędzie się w dniach od 15 do 18 sierpnia. Tegoroczna edycja będzie poświęcona literaturze brytyjskiej a motywem przewodnim kobiety i ich prawa.

 

 

 

 

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...