Dowody osobiste – w piątek mniej czasu na załatwienie sprawy

Budynek Urzędu Miasta w Sopocie
Fot. Fotobank.PL/UMS

W piątek 1 marca od godz. 12.00 nastąpi przerwa techniczna w działaniu Rejestru Dowodów Osobistych. Oznacza to, że od tego momentu do końca godzin otwarcia urzędu, nie będzie możliwości załatwienia spraw dotyczących dowodów osobistych, w tym złożenia wniosków o dowód osobisty oraz wydania już spersonalizowanego dowodu. Wnioski o dowód obywatele mogą składać maksymalnie do godz. 11.30. Dotyczy to wszystkich urzędów gmin w Polsce.  

Przerwa techniczna związana jest z wprowadzaniem w naszym kraju biometrycznego dokumentu z chipem. Od 4 marca będzie można składać wniosek o dowód osobisty z warstwą elektroniczną, zwany potocznie e-dowodem. W praktyce nowy dokument będzie przypominał dotychczasowy, zostanie w nim jednak umieszczony chip. Samo złożenie wniosku o e-dowód nie będzie się wiele różniło od składania wniosku o obecnie funkcjonujący dokument.

Nie oznacza to, że wszyscy mieszkańcy muszą obowiązkowo w tym roku wymieniać dowód osobisty na nowy. Wymiana dotyczy osób, którym kończy się ważność obecnego dokumentu i złożą wniosek od 4 marca.

Obecnie funkcjonujące dowody osobiste są ważne przez 10 lat od daty wydania, dlatego cały proces wymiany dowodów tradycyjnych na e-dowody rozłoży się na dekadę. Warto jednak sprawdzić do kiedy nasz dowód jest ważny, bo utrata jego ważności wiązać się może z wieloma utrudnieniami.

Nim nowe dowody zaczną być wydawane, musi nastąpić zmiana systemu teleinformatycznego, a tym samym przerwa techniczna – o czym poinformował Centralny Ośrodek Informatyki oraz Ministerstwo Cyfryzacji.

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...