Gmina pójdzie do sądu o zwrot swojej nieruchomości

Budynek Zatoki Sztuki
Fot. Fotobank.PL/UMS

1 marca 2019 r. minął termin na wydanie nieruchomości położonej w Sopocie przy ul. Franciszka Mamuszki, zwanej Zatoką Sztuki. Gmina Miasta Sopotu wypowiedziała Art. Investowi umowę najmu, dając 30 dni na oddanie miastu obiektu. Przyczyną wypowiedzenia umowy dzierżawy budynku Zatoce Sztuki było wykorzystywanie nieruchomości niezgodnie z jej przeznaczeniem. Samowole budowlane, dyskoteka na dachu, nielegalne koncerty czy wynajem apartamentów to jednak najłagodniejsze z zarzutów. Z informacji prasowych wynika jednoznacznie, że w klubie popełniane były przestępstwa, krzywdzono i wykorzystywano osoby nieletnie.

Gmina na piśmie poinformowała dzierżawcę o wypowiedzeniu, wyznaczony został termin wydania nieruchomości na 1 marca 2019 r., godzinę 8.30. W imieniu dzierżawcy Gmina otrzymała odpowiedź od kancelarii Gotkowicz Kosmus Kuczyński i partnerzy, która reprezentuje dzierżawcę Zatoki Sztuki. W odpowiedzi mecenasi poinformowali, że dzierżawca nie widzi podstaw do wydania obiektu.

1 marca 2019 r. o godz. 8.30 komisja złożona z pracowników urzędu, zgodnie z zapowiedzią udała się do budynku Zatoki Sztuki. Dzierżawca w asyście ochrony oraz licznej grupy osób postronnych, odmówił wydania nieruchomości i podpisania protokołu.

W związku z niezrealizowaniem postanowienia o wydaniu obiektu, Prezydent Miasta Sopotu podjął decyzję o skierowanie sprawy do sądu, z powództwem o wydanie nieruchomości.

– Zrobimy wszystko, aby to miejsce ponownie kojarzyło się ze sztuką, a nie z niewyobrażalną krzywdą ludzką, pedofilią! – zdecydowanie komentuje Jacek Karnowski, prezydent Sopotu. – I nie przerazimy się żadnej, nawet najbardziej ustosunkowanej kancelarii prawnej czy tłumu ochroniarzy. Obiekt został wydzierżawiony na działalność kulturalną i nie był wykorzystywany zgodnie z umową i przeznaczeniem. Budynek wróci do Gminy, pozostanie jej własnością i będzie przeznaczony na działalność kulturalną, prawdopodobnie wspólnie z powstającym obecnie ArtInkubatorem. Poszukamy nowej formuły, która obiekt przywróci sztuce i mieszkańcom Sopotu – dodaje prezydent Karnowski.

Czytaj również:

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...