Mevo wkrótce na ulicach Sopotu

Rowery miejskie Mevo ustawione na stojakach
Rowery Mevo na stacji postojowej przy ul. Kościuszki

Startuje System Roweru Metropolitalnego. Rowery Mevo pojawią się na ulicach Sopotu i pozostałych uczestniczących w projekcie gmin już 26 marca. W Sopocie docelowo będzie to 170 wspomaganych elektrycznie jednośladów w 26 stacjach postojowych.

System Roweru Metropolitalnego jest gotowy do uruchomienia. Projekt wchodzi tym samym w kolejny etap realizacji, który zakłada, że w gminach uczestniczących, na początek pojawi się 30% docelowej liczby jednośladów (1224 szt.) oraz cała infrastruktura postojowa i zaplecze teleinformatyczne. W sumie w całym systemie będzie funkcjonować 4080 rowerów. Na terenie Sopotu, który jest trzecim największym udziałowcem projektu Roweru Metropolitalnego, ostatecznie pojawi się 170 jednośladów.

– Flota rowerów Mevo będzie się w całości składać z rowerów IV generacji wspomaganych elektrycznie. Wnioskowaliśmy o takie rozwiązanie, bo to bardzo ważne z punktu widzenia użytkowników w Sopocie. Wynika to ze specyfiki miasta i ukształtowania terenu a także wymagań osób starszych, chętnych do korzystania z roweru miejskiego – mówi Marcin Skwierawski, wiceprezydent Sopotu.

System jest oparty o rowery wyposażone w moduły GPS, GSM i elektrozamek. Wypożyczenie roweru będzie intuicyjne i proste. Będzie to można zrobić z pomocą aplikacji mobilnej, karty zbliżeniowej lub Biura Obsługi Klienta. W systemie abonamentowym opłata miesięczna nie przekroczy 10 zł.

Na stronie Mevo można już rejestrować się w systemie, na razie jednak nie ma możliwości wykupienia abonamentu. Na mapie można zobaczyć stacje Mevo, strefy dozwolone i niedozwolone, gdzie zwrot roweru będzie wiązał się z dodatkową opłatą. Pomocna dla użytkowników może być zakładka „Jak to działa”, gdzie przystępnie opisano wiele zagadnień związanych z użytkowaniem roweru.

Sopot jest trzecim największym udziałowcem projektu Roweru Metropolitalnego, który będzie funkcjonował w 14 gminach: Gdańsku, Gdyni, Sopocie, Tczewie, Pucku, Redzie, Kartuzach, Sierakowicach, Somoninie, Stężycy, Władysławowie, Żukowie, Pruszczu Gdańskim i Rumi. Budowa systemu jest ogromnym sukcesem współpracy metropolitalnej. Przyczyni się do zwiększenia mobilności podróżnych i stworzenia atrakcyjnej alternatywy wobec środków komunikacji samochodowej. Głównym celem jest zwiększenie dostępności węzłów integracyjnych, umożliwienie szybszej i bardziej komfortowej przesiadki na inny środek transportu zbiorowego (np. pociąg, autobus, trolejbus czy tramwaj).

Projekt „Budowa Roweru Metropolitalnego OMG-G-S” współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020. Dofinansowanie ze środków unijnych wynosi 17.218.259 zł. 

 

 

 

 

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...