Pamiętamy o Janie – koncert pamięci ks. Jana Kaczkowskiego

Ks. Jan Kaczkowski
Ks. Jan Kaczkowski. Fot. materiały Fundacji im. Ks. Jana Kaczkowskiego

28 marca mija trzecia rocznica śmierci ks. Jana Kaczkowskiego. Z tej okazji w kościele św. Jerzego w Sopocie odbędzie się uroczysta msza oraz koncert Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot pod dyrekcją Wojciecha Rajskiego. Wydarzeniom przyświecać będą słowa ks. Jana: „Bez względu na różnice, każdy zasługuje na szacunek, zwłaszcza jeżeli czyni dobro”. Początek o godz. 18.00, wstęp jest wolny.

 

Koncert „Pamiętamy o Janie” to jeden z projektów Fundacji im. ks. Jana Kaczkowskiego, której celem jest szerzenie spuścizny po zmarłym kapłanie. Za życia ks. Jan budował relację na linii lekarz – pacjent, dbał o godne życie z chorobą, był także pomysłodawcą i jednym z twórców puckiego hospicjum pw. św. Ojca Pio. Mówił o sobie „onkocelebryta” – sam zmagał się z nowotworem i chciał ze swoimi ideami dotrzeć do jak najszerszego grona. Swoje założenia zrealizował z ogromnym sukcesem.

Zmarł 28 marca 2016 r., a w drugą rocznicę jego śmierci działalność rozpoczęła Fundacja im. Ks. Jana Kaczkowskiego.  

– Zależy nam na pielęgnowaniu pamięci o księdzu Janie – to obok promowania idei medycyny paliatywnej oraz wsparcia tzw. trudnej młodzieży, jedno z głównych założeń naszej Fundacji – mówi Anna Cina-Ciskowska, prezes Zarządu Fundacji im. ks. Jana Kaczkowskiego. – Organizacja corocznego koncertu to taki symbol, którym chcemy pokazać naszą pamięć o nim. Zostaliśmy tu po to, by kontynuować Jego dzieło, dlatego wierzymy, że tego dnia Jan będzie z nami.

Msza i koncert  odbędą się w Sopocie. Prezydent miasta Jacek Karnowski oraz Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego, wsparli tę inicjatywę.

– Cieszymy się z tej współpracy. To w Sopocie dorastał ks. Jan i zawsze był bardzo związany z tym miastem. Kościół św. Jerzego, w którym odbędzie się msza oraz koncert, to także ważne i symboliczne dla nas miejsce – tam właśnie znajduje się tablica upamiętniająca ks. Jana – dodaje Anna Cina-Ciskowska.

Wydarzenie rozpocznie o godz. 18.00 msza święta, natomiast o godz. 19.00 wystąpi Polska Filharmonia Kameralna Sopot pod dyrekcją wybitnego dyrygenta Wojciecha Rajskiego. W czasie koncertu zabrzmią m.in. utwory J. S. Bacha, E. Griega, J. Masseneta oraz P. Czajkowskiego. Wstęp jest bezpłatny.

 

Fundacja im. Ks. Jana Kaczkowskiego – powstała w drugą rocznicę śmierci księdza. Założeniem Fundacji jest pielęgnowanie pamięci o księdzu poprzez przenoszenie Jego idei w nowe miejsca i docieranie do ludzi, zwłaszcza tych najbardziej potrzebujących. Fundacja działa tak, żeby wartości, które głosił ks. Jan, były dostępne dla osób szukających wsparcia w chorobie oraz inspiracji do innego spojrzenia na życie i śmierć.

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...